"Znachor", "Zapach zielonej papai" i wspomnienie Stanisława Radwana

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 12:30
W tym wydaniu "Muzyki w kadrze" Mariusz Gradowski wspominał nieodżałowanego Stanisława Radwana, który zmarł 14 października w wieku 84 lat. Zaprezentował również inspiracje polską muzyką tradycyjną, czyli ścieżkę dźwiękową Pawła Lucewicza do "Znachora" z udziałem zespołu SVAHY, a także singiel ze ścieżki dźwiękowej do nowej wersji "Chłopów". 
Leszek Lichota jako znachor Antoni Kosibaprofesor Rafał Wilczur w ekranizacji powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w reżyserii Michała Gazdy
Leszek Lichota jako znachor Antoni Kosiba/profesor Rafał Wilczur w ekranizacji powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w reżyserii Michała GazdyFoto: Netflix/mat.promocyjne

W tym wydaniu audycji m. in.:

  • muzyka nieodżałowanego Stanisława Radwana, który zmarł 14 października w wieku 84 lat,
  • utwory, które skomponował Tiết Tôn-Thất (m. in. "Zapach zielonej papai"), a okazją do ich przypomnienia są 90. urodziny tego kompozytora, który urodził się 18 października 1933 roku,
  • inspiracje polską muzyką tradycyjną, czyli ścieżka dźwiękowa Pawła Lucewicza do "Znachora" z udziałem zespołu SVAHY, a także singiel ze ścieżki dźwiękowej do nowej wersji "Chłopów".

Skoro była mowa o "Znachorze", to pojawiła się też niespodzianka dla miłośników starej wersji tego filmu w reżyserii Jerzego Hoffmana i z muzyką Piotra Marczewskiego.

Jak to zwykle bywa - to nie wszystko i coś jeszcze zabrzmiało.

***

Audycja dla wszystkich miłośników muzyki filmowej oraz dla tych, którzy chcą ją poznać.

W niedzielę o godzinie 11.00 omijamy rafy przebojów, słuchamy, rozmawiamy i umieszczamy muzykę filmową w różnych kontekstach. Rozmawiamy o niej przez pryzmat twórczości kompozytorów znanych i mniej znanych, gatunków, stylów, instrumentów, scen, obrazów. Historia, anegdoty, okoliczności powstania, ale przede wszystkim świetna muzyka, która doskonale czuje się także poza kadrem.


Posłuchaj
89:58 2023_10_22 11_00_11_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 "Znachor", "Zapach zielonej papai" i wspomnienie Stanisława Radwana (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze 

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 22.10.2023

Godzina emisji: 11.00

mo

Czytaj także

Kaper, Preisner, Kilar i Komeda na Międzynarodowy Dzień Muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 12:30
W tym wydaniu "Muzyki w kadrze" świętowaliśmy przypadający 1 października Międzynarodowy Dzień Muzyki. Z tej okazji w audycji słuchaliśmy kompozycji wielkich twórców muzyki filmowej, wśród nich są Bronisław Kaper, Zbigniew Preisner, Wojciech Kilar czy Krzysztof Komeda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Majcher, Chajdecki, Rogiewicz, czyli jesień polskich premier

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 12:15
Tym razem audycja "Muzyka w kadrze" była wyjątkowa. Dzięki uprzejmości kompozytorów zabrzmiały w niej utwory ze ścieżek dźwiękowych, które jeszcze się nie ukazały, choć w filmach już brzmią.
rozwiń zwiń