Polskie Radio
Section05
Stanisław Radwan

"Znachor", "Zapach zielonej papai" i wspomnienie Stanisława Radwana

W tym wydaniu "Muzyki w kadrze" Mariusz Gradowski wspominał nieodżałowanego Stanisława Radwana, który zmarł 14 października w wieku 84 lat. Zaprezentował również inspiracje polską muzyką tradycyjną, czyli ścieżkę dźwiękową Pawła Lucewicza do "Znachora" z udziałem zespołu SVAHY, a także singiel ze ścieżki dźwiękowej do nowej wersji "Chłopów". 
Zobacz więcej na temat:  muzyka filmowa Dwójka Mariusz Gradowski Stanisław Radwan

"Coś, co zginęło, szuka tu imienia" – wspomnienie Stanisława Radwana w "Trójce pod księżycem" [POSŁUCHAJ]

Odszedł Stanisław Radwan, kompozytor, kolekcjoner książek, autorytet, darzący szacunkiem swoich rozmówców, choć zarazem trudno uchwytny, tajemniczy, obdarzony wielkim poczuciem humoru, uczeń Krzysztofa Pendereckiego. Współtworzył spektakle z największymi polskimi reżyserami, z których najbliższy był mu Jerzy Grzegorzewski. Stanisław Radwan tworzył dla Piwnicy pod Baranami, pisał muzykę filmową, był dyrektorem Starego Teatru w Krakowie oraz etatowym kompozytorem Teatru Narodowego w Warszawie. To właśnie jego wspomnieniu poświęcona była "Trójka pod księżycem". 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka TEATR Stanisław Radwan Jacek Kopciński Agnieszka Przepiórska

Stanisław Radwan. Posłuchaj głosu kompozytora z archiwum Polskiego Radia

– Najchętniej robię wszystko. Poza muzyką – żartował Stanisław Radwan w radiowej rozmowie z Krzysztofem Litwinem w 1984 roku, gdy miał już na koncie setki utworów muzycznych. Kompozytor zmarł 14 października 2023 roku w wieku 84 lat. Zapraszamy do wysłuchania jego radiowych opowieści o życiu, muzyce i ludziach, z którymi był związany.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Radwan historia Polski HISTORIA kompozytor MUZYKA TEATR Krzysztof Penderecki

Anna Dymna: Stanisław Radwan był moralnym autorytetem naszego środowiska

W wieku 84 lat zmarł Stanisław Radwan, wybitny kompozytor, jeden z najważniejszych twórców muzyki teatralnej w Polsce, silnie związany z Krakowem. - Ja Stasiowi bardzo wiele zawdzięczam, Staszek Radwan jest na pewno niezwykłą istotą i mówić o nim, to tak, jakby musieć opisać słowami muzykę. Był największym moralnym autorytetem naszego środowiska - mówiła w specjalnej audycji wspomnieniowej aktorka Anna Dymna. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Radwan odeszli 2023 kompozytor muzyka współczesna Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Anna Dymna

Stanisław Radwan we wspomnieniach. "Obcowanie z nim było wielkim wyróżnieniem"

- Bezwzględnie dokonania kompozytorskie są wybitne i ponadczasowe. Krzysztof Penderencki uważał, że to był jego najzdolniejszy uczeń. Podkreślał to po wielu latach - mówi dziennikarz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Jak zauważa, każda z osób, która przewinęła się przez życie tego twórcy, czuła się wyjątkowa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Stanisław Radwan Anna Popek Andrzej Wajda Tadeusz Łomnicki Jerzy Jarocki Gustaw Holoubek TEATR