DCz #592 Jan Sebastian Bach - Oratorium na Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 16:39
- To chyba najsłynniejsze dzieło skomponowane na święta Bożego Narodzenia. Kompozycja zaplanowana przez Bacha na święta w roku 1734 to cykl sześciu kantat, przeznaczonych do wykonania w kolejne dni okresu świąt: 25, 26, 27 grudnia, 1 stycznia, pierwsza niedziela po Nowym Roku i Święto Trzech Króli. Od lat słuchamy go w Dwójce w bardzo różnych wykonaniach, dziś sięgnęliśmy po komplety historyczne - mówił w audycji Przemysław Psikuta.
Jan Sebastian Bach
Jan Sebastian BachFoto: shuttesrstock/spatuletail

W specjalnym, świątecznym wydaniu audycji na Boże Narodzenie przyjrzeliśmy się Weihnachtsoratorium BWV 248 - Oratorium na Boże Narodzenie.

Opowiedzieliśmy o historii nagrań Bachowskiego dzieła, posłuchaliśmy ważnych analogowych rejestracji oratorium.

Gośćmi audycji byli: Wojciech Barcikowski i Mieczyslaw Stoch.

Jak podkreślił Wojciech Barcikowski, w latach 80. dla niektórych John Eliot Gardiner był u szczytu formy. - Wtedy nagrał Magnificat, obie Pasje, msze i właśnie Oratorium na Boże Narodzenie. To były nagrania, które świadczyły, że świat muzyki dawnej przeszedł od fazy jedynie wykonawstwa do fazy błyskotliwej, profesjonalnej i wirtuozowskiej. Mam na myśli to, jak śpiewa Monteverdi Choir, i to, jak gra orkiestra - mówił.

Mieczysław Stoch zgodził się, że mamy do czynienia ze szczytem wykonawstwa historycznego. - To oratorium to triumfalna pochwała narodzin, wiary, nadziei, miłości i tradycji. Według mnie to specyficzna przeszłość, która rozświetla przyszłość, zawsze jest jakieś wczoraj, które przynosi nam jutro, jakieś wartości i drogowskazy - podkreślił.

Specjalnie dla słuchaczy "Dużej czarnej" mieliśmy także egzemplarze nowej książki Johna Eliota Gardinera "Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha".


Posłuchaj
118:44 2021_12_25 12_59_53_PR2_Duza_czarna.mp3 Jan Sebastian Bach - Oratorium na Boże Narodzenie (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#592)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Goście: Wojciech Barcikowski, Mieczysław Stoch

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 13.00