DCz #652. Claudio Arrau - filozof fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 15:50
- Claudio Arrau zostawił po sobie liczne nagrania, wrócimy do nich również w naszym spotkaniu za tydzień. 6 lutego obchodziliśmy 120. rocznicę urodzin artysty, a to zobowiązuje - mówił prowadzący audycję Przemysław Psikuta.
Claudio Arrau
Claudio ArrauFoto: Felicitas/Interfoto/Forum

Mistrz interpretacji

"Interpretator musi włożyć swe serce i krew w dzieło, które interpretuje" - zwykł mawiać bohater tego wydania audycji "Duża Czarna". A był nim Claudio Arrau - światowej sławy chilijski pianista, prawdziwy mistrz interpretacji dzieł Chopina, Beethovena, Brahmsa czy Schumanna.

Claudio Arrau - ulubieniec publiczności i krytyków

Paweł Bagnowski podkreślił, że pianista do końca życia był w znakomitej kondycji. - Był swego rodzaju fenomenem, uwielbianym zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków, a to nie jest takie oczywiste. Jego ostatnie nagrania pokazują go z zupełnie innej strony niż pianistów, którzy specjalizowali się w muzyce Bacha, jak np. Glenn Gould. Claudio Arrau gra w taki romantyczny, szeroki, piękny i ciepły sposób. Nazywany był "filozofem fortepianu" i z tym określeniem należy się zgodzić - mówił gość Dwójki.

Chopin grany przez całe życie

Przemysław Psikuta powiedział, że Claudio Arrau to postać wielowymiarowa i wielobarwna. - Wśród kolekcjonerów płyt nie ma zgody, jedni wolą tego Arraua przedwojennego, technicznego, a drudzy bardziej przemyślanego i dostojnego. To był ulubiony pianista Stanisława Dybowskiego, Chopina Arrau grał przez całe życie. Róża Światczyńska przedstawia te wykonania w swojej audycji, dlatego u nas Chopina będzie mniej. Płyt mamy mnóstwo i to nasz bardzo subiektywny wybór - stwierdził.

Posłuchaj
119:03 2023_02_18 13_00_08_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #652. Claudio Arrau - filozof fortepianu (Duża czarna/Dwójka)

 

 ***

Tytuł audycji: Duża czarna (#652)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Paweł Bagnowski

Data emisji: 18.02.2023

Godzina emisji: 13.00

mo/ans