Melodramat "Będzie trzeba to pójdę na wojnę" w reżyserii Magdy Szpecht

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2025 08:43
"Trzeci rok wojny spotyka ją gdzieś na froncie. Złożyła przysięgę i jest żołnierką. Nie ma odwrotu. Koleżanka po fachu, reżyserka, siostra. Na emigracji uwrażliwiała zachodnie społeczeństwa na losy swojego kraju, aby wreszcie wziąć sprawy we własne ręce i wyruszyć w rodzinne strony, skonfrontować się z wrogiem oraz z realiami pracy w armii" - to fragment opisu monodramu pt. "Będzie trzeba to pójdę na wojnę" w reżyserii Magdy Szpecht.
Afisz promujący spektakl Będzie trzeba to pójdę na wojnę
Afisz promujący spektakl "Będzie trzeba to pójdę na wojnę"Foto: mat.prom.

To kolejna praca teatralna tej artystki - po performatywnym wykładzie "Cyber Elf" (2022) i estońskim spektaklu "Spy Girls" (2024) - stworzona w czasie pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Premiera została zaplanowana na 16 maja w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

"Będzie trzeba to pójdę na wojnę"

Przestawienie "Będzie trzeba to pójdę na wojnę” opowiada historię Ukrainki, która - po latach emigracji - postanawia wrócić do kraju i walczyć za ojczyznę. Fabuła spektaklu jest oparta na prawdziwej historii. Ukazuje przemianę artystki w żołnierza, odtwarzając w ten sposób dzisiejszą wojenną rzeczywistość.

"Chociaż mobilizacja kobiet nie jest obowiązkowa, od 2014 roku rośnie liczba zasilających szeregi armii. W 2024 roku wyniosła przynajmniej 67 tysięcy. Bohaterstwo i zaangażowanie Ukrainek w obronę swojego kraju pokazuje, że współczesna wojna ma w sobie coraz więcej z kobiety. Znaczący wzrost liczby żołnierek na froncie i kobiet w wieloraki sposób wspierających wysiłek wojenny (m.in. w rozminowywaniu kraju, obronie przed dronami, w służbie cywilnej i lekarskiej) otwiera nowy rozdział na innym polu walki - o samostanowienie i równouprawnienie kobiet w ukraińskim społeczeństwie" - czytamy w opisie.

O monodramie rozmawiamy z jego odtwórczynią - Agatą Różycką.

Poza tym w audycji:

  • 39. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku,
  • książka "W świecie dźwięków. Słuchacze w polskiej prozie lat 1864–1918" Magdaleny Krzyżanowskiej,
  • kolejny odcinek z cyklu "Wolne słowo - Wolna Europa".


*** 

Na audycję Wybieram Dwójkę w czwartek (15.05) w godz. 16.00-17.00 zaprasza Adam Suprynowicz.