Nowa Tradycja. Ta harmonia ma 50 lat!

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 15:00
- Zrobił ją Sobczyk spod Kutna. Dbamy o nią, a ona wciąż gra - mówił w Dwójce Sławomir Czekalski, członek Kapeli Dobrzeliniacy z Żychlina, który reprezentować będzie tradycyjną muzykę Mazowsza na koncercie "Muzyka Źródeł" na tegorocznym festiwalu "Nowa Tradycja".
Audio
  • Sławomir Czekalski: najbardziej lubię grać kujawiaki (Źródła/Dwójka)
  • Józefe Bielski: Kiedyś nie było ognisk muzycznych... (Źródła/Dwójka)
Kapeli Dobrzeliniacy z Żychlina
Kapeli Dobrzeliniacy z ŻychlinaFoto: Ewa Sławińska-Dahlig

- Kapela działa od 1978 roku, a założył ją nieżyjący już skrzypek Józef Bielski. Ja dołączyłem 22 lata temu - wyjaśnił Kubie Borysiakowi znakomity harmonista. Pierwotnie na tym instrumencie grał Ryszard Gostyński, a trio uzupełniał Zdzisław Kwiatulski (bęben ze stalką). Aktualny skład współtworzą skrzypaczka Maria Stępień oraz "bębenista" Franciszek Kowalski.

Dobrzeliniacy, choć ubrani w stroje łowickie, zamieszkują już poza granicami dawnego Księstwa Łowickiego, na pograniczu kutnowsko-łowicko-łęczyckim, do którego docierają też wpływy Kujaw. Ich repertuar cechuje przewaga melodii w metrum trójdzielnym, głównie oberków, kujonów i kujawiaków, w których wykonaniu obecne jest tempo rubato. Wiele z nich to melodie unikatowe, ściśle lokalne. Z upodobaniem kapela wykonuje również polki, marsze i repertuar późniejszy (walce, fokstroty, tanga), jednak imponującą większość stanowi repertuar łowicki. - Najbardziej lubię grać kujawiaki, bo to taniec wolniejszy, dobry dla starszych. Każdy może zatańczyć - powiedział Sławomir Czekalski.

W magazynie "Źródła" przypomnieliśmy także archiwalną rozmowę z założycielem Kapeli Dobrzeliniaków Józefem Bielskim. - Kiedyś nie było ognisk muzycznych, nagrań ani nut. Jak ktoś miał talent, to po prostu robił sobie z drewna pierwszy instrument i próbował grać. Stąd niedociągnięcia tej muzyki - opowiadał o dawnej edukacji muzycznej rozmówca Anny Szotkowskiej. - A że byłem zdolny, to mama kupiła mi skrzypce. I od dziewiątego roku życia naśladowałem ze słuchu piosenki, których uczyli nas w klasie, śpiewy kościelne i stare pieśni wykonywane przez kobiety. Gdy w wieku 13 lat kończyłem szkołę, byłem już zapraszany przez okolicznych harmonistów do grania na weselach...

Kapela Dobrzeliniaków z Żychlina wystąpi na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 15 maja 2014 roku.

mm/jp

Czytaj także

Nowa Tradycja 2014: wiemy już prawie wszystko!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 19:05
- Mamy w gronie konkursowiczów i rekonstruktorów muzyki tradycyjnej, ale też zespół grający folk punka z mocnymi tekstami. Każdy znajdzie coś dla siebie - tak o finalistach konkursu "Nowa Tradycja" w audycji "Wybieram Dwójkę" mówił Piotr Kędziorek z Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co nas czeka na Nowej Tradycji 2014 - zobacz film

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 14:25
Folkowy Fonogram Dwójki, który wybiorą słuchacze, to nie jedyna nowość na tegorocznym radiowym święcie muzyki ludowej. O atrakcjach festiwalu Nowa Tradycja 2014 mówiliśmy podczas specjalnej konferencji prasowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Tradycja 2014 - poznaj program, kup bilety

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 14:39
Oto szczegółowy program 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz informacje o warunkach wstępu na festiwalowe koncerty.
rozwiń zwiń