Karolina Cicha i Bart Pałyga: od dźwięków Podlasia do płyty tatarskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 15:15
- Zwycięstwo na "Nowej Tradycji" dało nam wielki napęd i zwiększyło zapotrzebowanie na nasz projekt "Wieloma językami". Ten sezon zapowiada nam się przewspaniale - opowiadali Karolina Cicha oraz Bart Pałyga, którzy w piątek wieczorem wystąpią na festiwalowej scenie. Koncert do wysłuchania w Dwójce i do obejrzenia na naszej stronie internetowej.
Audio
  • Karolina Cicha i Bart Pałyga: duet multiinstrumentalny (Źródła/Dwójka)
Karolina Cicha i Bart Pałyga reprezentują Polskie Radio na tegorocznym Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej
Karolina Cicha i Bart Pałyga reprezentują Polskie Radio na tegorocznym Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii RadiowejFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Karolina Cicha i Bart Pałyga na ubiegłorocznym festiwalu "Nowa Tradycja" rozbili przysłowiowy bank. Nie tylko zdobyli Grand Prix imprezy, ale też otrzymali nagrodę publiczności "Burzę Braw". Ponadto Karolina Cicha zdobyła Nagrodę Indywidualną im. Czesława Niemena za osobowość i ekspresję, a Bart Pałyga nagrodę Złote Gęśle dla najlepszego instrumentalisty.

>>>Zobacz koncert Karoliny Cichej i Barta Pałygi na festiwalu "Nowa Tradycja" 2014<<<

Duet podbił serca jury, wykonując pieśni z autorskiego programu "Wieloma językami" . - Chcieliśmy zaśpiewać w językach, w których się mówiło na Podlasiu - tłumaczyła Karolina Cicha. - Oczywiście sięgnęliśmy po pieśni w języku polskim, ale też w językach mniejszości, które współtworzą kulturę tego regionu: rosyjskim, ukraińskim, białoruskim, litewskim, tatarskim, romskim, jidysz i esperanto, którego twórca Ludwik Zamenhof wychował się w Białymstoku.
Strona 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" >>>

W listopadzie 2013 roku zebrane przez Karolinę Cichą pieśni ukazały się na płycie "Wieloma językami". Wokalistka wspominała, że pracę nad aranżacją każdego z utworów poprzedziły intensywne badania terenowe. - Przykładowo szukałam informacji na temat wymowy różnych słów. W sprawie pieśni w języku romskim skontaktowałam się z Andrzejem Kozłowskim, romskim artystą z okolic Suwałk, i on mi doradził wybór. Każdy z jedenastu umieszczonych na płycie utworów ma swoją historię, swoje telefony, swoje spotkania na kawie, swoje nagrania na dyktafon i dopiero jak już to wszystko wiedziałam, co chcę śpiewać, zaczęłam pracę z Bartem Pałygą nad aranżami - opowiadała.

Album "Wieloma językami" stał się dla muzyków inspiracją do kolejnych projektów. Karolina Cicha dostała propozycję nagrania płyty z pieśniami Tatarów krymskich. Jednocześnie artystka opracowuje materiał na płytę z tekstami staropolskimi. - Muzycznie to pójdzie w kierunku rock'n'rolla na dawne instrumenty - zdradzała w rozmowie z Piotem Kędziorkiem.

Więcej na ten temat - w nagraniu audycji.

bch/jp

Reportaż z pierszego dnia Nowej Tradycji 2014

Zobacz więcej na temat: Nowa Tradycja
Czytaj także

Chłopcy Kontra Basia z Wirtu@alnymi Gęślami!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 14:52
Laureatem 11. WIRTU@LNYCH GĘŚLI została płyta: "OJ TAK!” zespołu Chłopcy Kontra Basia. Jak co roku, dodatkową atrakcją dla głosujących była możliwość wyróżnienia najciekawszej okładki. Która okładka najlepiej oddaje ducha muzyki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Muzyka Źródeł dla Janiny Chmiel i Tadeusza Kubiaka!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 14:55
Przed nami 17. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", wielkie święto muzyki tradycyjnej. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z wtorkowej konferencji prasowej, podczas której między innymi poznaliśmy laureatów nagrody Muzyka Źródeł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nowa Tradycja" - kultura ludowa nie jest obciachem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 13:00
– Jedną z gwiazd wieczoru będzie Maria Bienias z Woli Koryckiej, którą wielokrotnie już gościliśmy w radiu. Uwielbiamy ją. Jest wspaniałą wokalistką, a do tego ma ogromną wiedzę na temat dawnej kultury wsi mazowieckiej – mówił w Dwójce Piotr Kędziorek, zapowiadając inauguracyjny koncert festiwalu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń