Cymbały wileńskie jak przeznaczenie. Spotkanie z Piotrem Krupskim

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 14:00
- One żyją, nigdy nie są takie same. W muzyce ludowej jest pierwowzór, podstawa, a każdy muzyk przetwarza to po swojemu - mówił w audycji zwycięzca Baszty jako solista instrumentalista na FKiŚL w Kazimierzu w 2019 roku.
Audio
  • Rozmowa z cymbalistą Piotrem Krupskim (Dwójka/Źródła)
Piotr Krupski
Piotr KrupskiFoto: Kuba Borysiak

Zgodnie z obietnicą - w związku z tym, że tegoroczny Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym został odwołany - przez dwa tygodnie przypominamy słuchaczom sylwetki ubiegłorocznych laureatów festiwalu. Cykl ten rozpoczęliśmy od rozmowy ze zdobywcą Baszty w kategorii solista instrumentalista - cymbalistą Piotrem Krupskim z Elbląga. 

- Lubię wiele gatunków muzycznych i dużo poszukiwałem w życiu stylu, w którym najlepiej bym się odnalazł. Tym ostatnim etapem okazała się muzyka ludowa. Wcześniej grałem muzykę elektroniczną jako kompozytor i wykonawca. W mojej rodzinie grali dziadek i jego wnuk, Andrzej Zajko. Byli oni wielokrotnymi laureatami w Kazimierzu. Obaj już nie żyją, a teraz ja stałem się kontynuatorem tradycji rodzinnych, nie potrafiąc zupełnie grać na tym instrumencie - opowiadał Piotr Krupski w nagraniu, przywołując postać swojego dziadka, która w jego drodze muzycznej jest bardzo ważna. 

Muzyk przyznał, że kilka lat zajęło mu przygotowywanie, zbieranie nagrań członków rodziny, dopiero potem sam zaczął grać. - Zamówiłem instrument na wzór dziadkowych cymbałów. Taki był początek. Słuchałem repertuaru dziadka na komputerze, czterokrotnie zwolnionego, szczególnie polki były bardzo szybkie i dzięki temu opanowałem materiał. Gram wyłącznie to, co grał dziadek.

W audycji muzyk opowiadał o nauce gry, o tym, jak zgłębiał technikę, jak podchodzi do rodzinnego repertuaru, któremu się poświęcił. - Wiem, że jeszcze wiele lat przede mną. Będę starał się poszerzać repertuar i dopracowywał te utwory, które gram. 

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Piotr Krupski (muzyk)

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 15.15

at


Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak