Miłosz Pękala gra Kazimierza Metę

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 08:00
Perkusista znany m.in. z duetu Hob-beats Percussion Duo oraz do niedawna jako członek zespołu Kwadrofonik, przystąpił do projektu, w którym dokonuje interpretacji twórczości Kazimierza Mety, zmarłego w roku 2008 skrzypka ludowego z Mazowsza Rawskiego.
Audio
  • Spotkanie z Miłoszem Pękalą o projekcie "Ludowizna" (Dwójka/Źródła)
Miłosz Pękala podczas koncertu Echo Serca w ramach Enter Enea Festival, odbywającego się nad jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu, 28.05.2018,
Miłosz Pękala podczas koncertu Echo Serca w ramach Enter Enea Festival, odbywającego się nad jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu, 28.05.2018,Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Podwaliny pod ten pomysł położył Michał Mendyk, który  do Miłosza Pękali zgłosił się około miesiąc temu z propozycją o nazwie Nowy Śpiewnik Domowy. Opiera się ona na materiale muzycznym wziętym z muzyki tradycyjnej, który jest następnie przetwarzany przez innych muzyków. Słuchacz ma mieć do czynienia z trzema wersjami muzycznymi: tradycyjną, nowoczesną (ale zachowującą tradycyjny koloryt) oraz dowolną reinterpretacją.

- Przypadł mi w udziale Kazimierz Meto i pięć tematów. Bardzo się z tego cieszę, bo mój romans z muzyką ludową już jakiś czas się ciągnie, jest bardzo inspirujący od strony perkusyjnej. Zwłaszcza to, że mamy w Polsce bębenek obręczowy, który w sensie techniki wykonawczej jest unikatowy na całą Europę - opowiadał w audycji Miłosz Pękala.

Kazimierz Meto jego zdaniem sam był niesamowicie energiczny, a jego muzyka rytmiczna. - Moje wykonanie musiało więc być w stu procentach rzetelne, energetyczne, bardzo mocne - mówił dalej, opisując, z jakiego zestawu perkusyjnego i instrumentarium korzysta po co, żeby połączyć świat muzyki tradycyjnej Mety oraz swój, współczesny, eksperymentalny. 

- Mamy do czynienia z czymś bardzo prostolinijnym, szczerym, skutecznym - mówił Pękala o muzyce tradycyjnej. - Starałem się nie kombinować, wybrałem bardzo proste instrumenty, żeby zrealizować tę tradycyjną myśl muzyczną, ale zagrać ją w nowoczesnym języku. Jak przyznał, docenia w muzyce tradycyjnej podejście, w którym szuka się transu, spełnienia, żywiołowości. - Emanacja energii i powtarzalność są mi bliskie.

Efektów projektu z udziałem m.in. Miłosza Pękali można się spodziewać już niedługo, w planach jest bowiem zrealizowanie nagrań.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Miłosz Pękala (perkusista)

Data emisji: 3.08.2020

Godzina emisji: 15.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapela Metów, "Mety grają!"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 11:55
Trzecia nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2007.
rozwiń zwiń