Zdobywczyni Bukowiańskiego Buka 2020 w "Źródłach"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 11:00
- Mam słownik dwunastu gwar śląskich i intensywnie próbuję się ich nauczyć, żeby umieć się znaleźć w danym środowisku – tłumaczyła w "Źródłach" Anna Krypczyk, zdobywczyni Grand Prix Festiwalu Folkloru Polskiego - 54. "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej.
Audio
  • Anna Krypczyk, zdobywczynią Grand Prix Festiwalu Folkloru Polskiego - 54. "Sabałowe Bajania" (Dwójka/Źródła)
Plakat wydarzenia.
Plakat wydarzenia.Foto: materiały promocyjne

Plakat wydarzenia. Plakat wydarzenia.

Wczoraj zakończył się Festiwal Folkloru Polskiego. W audycji posłuchamy m.in.: Anny Krypczyk z Białki Tatrzańskiej - zdobywczyni Grand Prix - Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację gawędy, a także Michała Matysa, który otrzymał jedną z pierwszych nagród.

- Jestem rodowitą góralką, ale 26 lat mieszkam na Śląsku. Jestem dwugwarowa: góralsko-śląska, a w tym roku postanowiłam wystąpić na Festiwalu w mojej rodzimej gwarze góralskiej. Wystawiłam gawędę własnego autorstwa, ale z korzeniami moich rodzinnych przodków – mówiła zdobywczyni Grand Prix Festiwalu, Anna Krypczyk z Białki Tatrzańskiej. - Akurat mój ojciec poznał moją mamę w trakcie Sabałowych Bajań, a potem się urodziłam. Można tą gawędę zobaczyć na Fejsbuku.

- Startuję w "Sabałowych Bajaniach" już od 22 roków - opowiadał w "Źródłach" Michał Matys – Gadka, którą przygotowałem akurat wybrana była z jednej z książek, którą se tam mam w chałupie, a gawęda opowiadała o Józku i jego babie, jak se oni gazdowali. Dotyczyła ona jednego ich dni - Wigilii. 

Ten rok był szczególny, obostrzenia sanitarne i brak publiczności miały duży wpływ na kształt Festiwalu. - Gorzej się gadało tę gawędę, bo nie miało się specjalnie komu gadać. Patrzyło się na jurorów, którzy se na balkoniku siedzieli i gadało się im - tłumaczył nagrodzony Michał Matys.

Materiał przygotował Mateusz Dobrowolski. Słuchaliśmy nagrań Garifuna Collective z roku 2019. Pojawiły się również nagrania grupy Indialucia. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 17.08.2020

Godzina emisji: 15.15

gs