"Motyle" bossanovy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 09:03
W "Kleszczowisku” słuchaliśmy unikatowych nagrań legendarnego "Motyla" bossanovy - niedawno zmarłego Joao Gilberto. Zmarł w wieku 88 lat i nie miał łatwej starości, był nawet przez pewien czas bezdomnym w Rio De Janeiro.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Flickr /Atila Flores

W audycji przedstawiliśmy nagrania brazylijskie i amerykańskie z czasów, kiedy twórczość Joao Gilberto kwitła, kiedy rodziła się jazzowa samba - bossanova na Ipanemie. Powstały w latach 1958-1963 do albumu "O talento de Joao Gilberto" i na tzw. "czwórkach" EP z przebojami dla wydawnictwa Odeon w Rio oraz dla wydawnictwa producenta Creeda Taylora w Nowym Yorku w studiu A&R ze wspólnej historycznej sesji Stana Getza, Antonio Carlosa Jobima, Astrud Gilberto i Joao Gilberto. To są evergreeny - standardy rozbrzmiewające na świecie do dzisiaj, a w 1963 roku konkurowały na listach bestsellerów z przebojami The Beatles.

Nasze letnie spotkanie zwieńczyły nagrania po powrocie Joao Gilberto do Brazylii w 1979 roku i jedno z ostatnich z 1990 roku. Później śpiewała i grała dla Niego córka Bebel Gilberto, Daniel i Benjamin Taubkinowie, Marcos Valle i Azymuth, Sylvia Telles, Silvio Silveira i Sergio Mendes, a także nasi znakomici artyści - Grażyna Auguścik, Janusz Muniak, Paulinho Garcia.

***

Tytuł audycji: Kleszczowisko

Przygotował: Włodzimierz Kleszcz

Data emisji: 20.07.2019

Godzina emisji: 23.00

gs/pg

Zobacz więcej na temat: folk folklor muzyka tradycyjna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak