Snorri Sturluson i jego "Heimskringla"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 00:00
Żyjący na przełomie XII i XIII wieku Snorri Sturluson był islandzkim poetą, historykiem, politykiem i przywódcą, autorem historii nordyckich władców "Heimskringla".
Islandia
IslandiaFoto: shutterstock.com

Dziś uważany jest za najwybitniejszego przedstawiciela literatury staroskandynawskiej. Był również jedną z najbardziej wpływowych osobistości w życiu politycznym Islandii. Zginął z rąk podburzonych przez króla Haakona IV członków wrogiego rodu.

Księga zatytułowana "Heimskringla" to zbiór sag zawierający historie o królach norweskich, począwszy od legendarnej szwedzkiej dynastii Ynglingów, poprzez opisy historycznych norweskich władców od X do XII wieku, aż do śmierci Øysteina Møyli w roku 1177.

Postać Snorriego Sturlusona przybliżył słuchaczom Dwójki prof. Jakub Morawiec z Uniwersytetu Śląskiego.

Czytaj także:

***

W audycji "Kryzys wieku średniego" mediewista Łukasz Modelski i Łukasz Kozak przedstawiają najwybitniejsze dzieła epoki średniowiecza. Muzyce towarzyszą rozważania i dyskusje na temat literatury, filozofii oraz architektury wieków średnich. Zapraszamy Państwa w niezwykłą podróż w czasie i odkrywanie tajemnic najdłuższej epoki w dziejach ludzkości. Nasi prowadzący postarają się rozjaśnić nieco gęsty mrok średniowiecza.

Posłuchaj
59:46 2022_05_28 23_00_11_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Snorri Sturluson i jego "Heimskringla" (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: prof. Jakub Morawiec (Uniwersytet Śląski)

Data emisji: 28.05.2022

Godzina emisji: 23.00