Polskie Radio
Section05
średniowiecze

"Miejscówka z Dwójką" - Scandicus w repertuarze średniowiecznym

- W programie mamy pieśni maryjne, nawiązujemy do święta, które się zbliża - Wniebowzięcia Matki Bożej. Stąd repertuar maryjny - zapowiadał najbliższą (13.08) "Miejscówkę z Dwójką" Piotr Flis, kierownik artystyczny zespołu Scandicus. Transmisja koncertu na naszej antenie, a w formie wideo na stronie internetowej oraz Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze muzyka dawna Dwójka Jakub Kukla

Przed Markiem Polo był Benedykt Polak. Pionierska wyprawa na Wschód

Po raz ósmy zostały rozdane nagrody imienia Benedykta Polaka, przeznaczone dla naukowców, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w badaniu ziemi, mórz, powietrza i kosmosu. Uroczystość, która odbyła się w sobotę 25 czerwca w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie to dobra okazja, by przypomnieć dokonania patrona tej nagrody. O ekspedycji Benedykta Polaka i Giovanniego da Pian del Carpine do Mongolii, która o 25 lat popprzedziła słynną wyprawę Marco Polo, opowiedział w Trójce prof. Mariusz Ziółkowski, prezes polskiego oddziału The Explorers Club.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka franciszkanie podróże Mongolia średniowiecze Warszawa historia Polski papież

Dziś uroczyste obchody 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią. Weźmie w nich udział premier Morawiecki

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na Górze Czcibora odbędą się uroczyste obchody 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią, w której wojska dowodzone przez księcia Polan Mieszka I i jego brata Czcibora pokonały siły margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mieszko I HISTORIA średniowiecze Bolesław Chrobry Mateusz Morawiecki premier polityka