Polskie Radio
Section05

średniowiecze

Historyk: nazwę "Polska" zapewne wymyślili Piastowie

- W czasach pierwszych Piastów doborowe wojsko było głównym narzędziem władcy i to dzięki swojej drużynie Chrobry przejął władzę wbrew woli ojca. Z kolei w procesie państwotwórczym ważną rolę odegrał Kościół, a biskupi w pewnym sensie współrządzili krajem. Generalnie jednak niewiele wiemy o systemie sprawowania władzy i społeczeństwie w Polsce Chrobrego - mówił w rozmowie z portalem Polskiego Radia historyk prof. Paweł Żmudzki.
Zobacz więcej na temat:  1000-lecie koronacji Bolesław Chrobry wywiad

Święto Rękawki na Kopcu Krakusa. Tradycja tego święta sięga średniowiecza

W okazji Święta Rękawki w Krakowie można było zobaczyć tradycyjne obrzędy związane z tak zwanym trzecim dniem Świąt Wielkanocnych: jak toczenie jaj, bieg wojów dookoła kopca, tańce, czy występy wędrownych bardów. Na potrzeby obchodów przy kopcu powstała średniowieczna osada, nie brakowało też historycznych kuchennych specjałów. Mało kto wiedział, że ta tradycja sięga czasów średniowiecza. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków zwyczaje pogaństwo tradycja Paweł Pawlica

"Koronacja Chrobrego stworzyła legendę królestwa". Rozmowa z historykiem o pierwszym polskim królu

- W bliskiej perspektywie koronacja Chrobrego nie była wielkim sukcesem, ale stworzyła legendę królestwa, stworzyła mit panowania Bolesława jako złotego wieku w historii Polski, a sam władca zaczął być stawiany jako niedościgniony wzorzec dla kolejnych Piastów - mówił w rozmowie z portalem Polskiego Radia historyk prof. Paweł Żmudzki.
Zobacz więcej na temat:  1000-lecie koronacji Bolesław Chrobry koronacja królestwo wywiad

Jak wyglądały koronacje pierwszych królów Polski?

1000 lat temu Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski. Rocznica ta stanowi dobrą okazję do przyjrzenia się, jak wyglądały przed wiekami koronacje polskich władców. Opowieść o tych ceremoniałach jest intrygująca, zwłaszcza że jej początki giną w pomroce dziejów.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry Władysław Łokietek Władysław Jagiełło Kraków Gniezno chrześcijaństwo koronacja Wawel Jan Długosz 1000-lecie koronacji

Bolesław Chrobry. "Wyznaczył pułap, który należało osiągnąć, by być wybitnym władcą"

Jego wielkość zapowiadało imię, które otrzymał po czeskim dziadku. Bolesław znaczy bowiem tyle, co "więcej sławy". Do historii przeszedł jako Chrobry, czyli dzielny, co zawdzięcza swoim podbojom i śmiałym wyprawom wojennym. Jednak już w średniowieczu określano go mianem Wielki. Mianem, na które pierwszy polski król z pewnością zasłużył.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry koronacja Gniezno