Zmarł brytyjski filozof Roger Scruton. "Był zwolennikiem ciągłości"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 07:53
- Roger Scruton był konserwatystą w szlachetnym sensie tego słowa: głęboko zakorzeniony w dziedzictwie brytyjskim i europejskim. Był zwolennikiem ciągłości, a nie rewolucji - mówił w Dwójce prof. Ryszard Legutko o zmarłym w niedzielę 12 stycznia br. w wieku 75 lat brytyjskim filozofie.
Audio
  • Prof. Ryszard Legutko wspomina zmarłego brytyjskiego filozofa Rogera Scrutona. Rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)
  • Antoni Libera i Agnieszka Kołakowska wspominają Rogera Scrutona (Wybieram Dwójkę)
Sir Roger Scruton
Sir Roger ScrutonFoto: Frantzesco Kangaris /eyevine/EAST NEWS

- Był jednym z pierwszych, który zaobserwował, że mamy do czynienia ze swoistym nawrotem barbarzyństwa. Ta neobarbaryzacja wynika z zerwania ciągłości z tradycją, stąd ta łatwość postawy buntowniczej - przypominał idee sir Rogera Scrutona prof. Ryszard Legutko. - Jego konserwatyzm był tak naprawdę postawą człowieka kulturalnego. Człowiek kulturalny zawsze jest w jakimś głębszym sensie konserwatystą, bo zdaje sobie sprawę, że nie może zerwać ciągłości z mądrym dziedzictwem naszej cywilizacji.

Prof. Legutko przypominał również, że sir Roger Scruton w czasach komunistycznych wspierał opozycję demokratyczną w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 80. założona przez niego fundacja "Jagiellonian Trust" pomagała polskim intelektualistom i dysydentom. 

"Jedna rzecz, której nienawidzę, to bunt. I tylko przeciw niemu się buntuję" - mówił w 2016 roku w Dwójce Roger Scruton >>>

Sir Roger Scruton napisał kilkadziesiąt książek na temat estetyki, moralności i polityki (m.in. "Co znaczy konserwatyzm?", "Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie", "Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei"). Był również, o czym mówił w Dwójce prof. Ryszard Legutko, powieściopisarzem, a w kręgu jego zainteresowań leżała także współczesna architektura. 

W 2016 roku, w ramach VI Kongresu Polska Wielki Projekt, za zaangażowanie w budowę dobrego wizerunku Polski i działalność wspierającą opozycję antykomunistyczną w naszym kraju kapituła Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczyła sir Rogera Scrutona medalem "Odwaga i Wiarygodność".  

4 czerwca 2019 roku "w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz wspierania przemian demokratycznych w Polsce, za rozwijanie polsko-brytyjskiej współpracy naukowej i uczelnianej" angielski filozof otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Sir Roger Scruton zmarł po długiej chorobie 12 stycznia br.


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak