Zmarł brytyjski filozof Roger Scruton. "Był zwolennikiem ciągłości"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 07:53
- Roger Scruton był konserwatystą w szlachetnym sensie tego słowa: głęboko zakorzeniony w dziedzictwie brytyjskim i europejskim. Był zwolennikiem ciągłości, a nie rewolucji - mówił w Dwójce prof. Ryszard Legutko o zmarłym w niedzielę 12 stycznia br. w wieku 75 lat brytyjskim filozofie.
Audio
  • Prof. Ryszard Legutko wspomina zmarłego brytyjskiego filozofa Rogera Scrutona. Rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)
  • Antoni Libera i Agnieszka Kołakowska wspominają Rogera Scrutona (Wybieram Dwójkę)
Sir Roger Scruton
Sir Roger ScrutonFoto: Frantzesco Kangaris /eyevine/EAST NEWS

- Był jednym z pierwszych, który zaobserwował, że mamy do czynienia ze swoistym nawrotem barbarzyństwa. Ta neobarbaryzacja wynika z zerwania ciągłości z tradycją, stąd ta łatwość postawy buntowniczej - przypominał idee sir Rogera Scrutona prof. Ryszard Legutko. - Jego konserwatyzm był tak naprawdę postawą człowieka kulturalnego. Człowiek kulturalny zawsze jest w jakimś głębszym sensie konserwatystą, bo zdaje sobie sprawę, że nie może zerwać ciągłości z mądrym dziedzictwem naszej cywilizacji.

Prof. Legutko przypominał również, że sir Roger Scruton w czasach komunistycznych wspierał opozycję demokratyczną w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 80. założona przez niego fundacja "Jagiellonian Trust" pomagała polskim intelektualistom i dysydentom. 

"Jedna rzecz, której nienawidzę, to bunt. I tylko przeciw niemu się buntuję" - mówił w 2016 roku w Dwójce Roger Scruton >>>

Sir Roger Scruton napisał kilkadziesiąt książek na temat estetyki, moralności i polityki (m.in. "Co znaczy konserwatyzm?", "Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie", "Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei"). Był również, o czym mówił w Dwójce prof. Ryszard Legutko, powieściopisarzem, a w kręgu jego zainteresowań leżała także współczesna architektura. 

W 2016 roku, w ramach VI Kongresu Polska Wielki Projekt, za zaangażowanie w budowę dobrego wizerunku Polski i działalność wspierającą opozycję antykomunistyczną w naszym kraju kapituła Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczyła sir Rogera Scrutona medalem "Odwaga i Wiarygodność".  

4 czerwca 2019 roku "w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz wspierania przemian demokratycznych w Polsce, za rozwijanie polsko-brytyjskiej współpracy naukowej i uczelnianej" angielski filozof otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Sir Roger Scruton zmarł po długiej chorobie 12 stycznia br.