X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Choucas" – internacjonalna powieść Nałkowskiej w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 15:05
Zestawiana z "Czarodziejską górą" Tomasza Manna, lecz zapomniana książka Zofii Nałkowskiej "Choucas" to kolejna lektura w cyklu "Słynne powieści". Na antenie Dwójki czyta ją Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Audio
  • Prof. Włodzimierz Bolecki opowiada o powieści "Choucas" Zofii Nałkowskiej - zapraszamy do słuchania audycji "Strefa literatury" w niedzielę 16 marca (Dwójka)
  • "Choucas" – internacjonalna powieść Nałkowskiej w Dwójce
Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Teresa Budzisz-KrzyżanowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Choucas" to francuskie słowo określające kawkę. Ptaki te zapełniają niebo nad szwajcarskim kurortem, w którym goście pensjonatów i sanatoriów spędzają czas jakby wyrwani ze swoich własnych życiorysów. Podobnie jak kawki podlatujące do okien, na których pensjonariusze zostawiają im jedzenie, ludzie stykają się ze sobą na chwilę, zawiązują przelotne relacje, prowadzą rozmowy, próbując nakarmić się własną obecnością i wymianą myśli. Temat powieści Zofii Nałkowskiej nieuchronnie kojarzy się z "Czarodziejską górą" Tomasza Manna z 1924 r., choć, jak zaświadcza prof. Włodzimierz Bolecki, autorka podczas pisania nie znała dzieła niemieckiego artysty.

"Choucas" ukazała się w 1927 r. Wcześniej powieść drukowana była w odcinkach w "Tygodniku Ilustrowanym" w latach 1925-1926. To jeden z najmniej znanych tytułów Zofii Nałkowskiej. – Nie znają jej nawet poloniści, bo to książka głęboko ukryta w cieniu najważniejszych dzieł pisarki, jak "Granica" czy - przede wszystkim - "Dzienniki" – zauważył prof. Włodzimierz Bolecki. – Tymczasem "Choucas" jest utworem, który w dorobku Nałkowskiej stanowi bardzo istotną cezurę. Znajduje się na początku drugiego okresu twórczości Zofii Nałkowskiej – opowiadał.

Pisarka sama mówiła o tym przełomie, że zaszła w jej życiu zasadnicza zmiana. Przestała się wówczas interesować własnym wnętrzem, psychologicznymi, obyczajowymi, egzystencjalnymi i społecznymi problemami kobiet. – Jednym słowem: Nałkowska zaczyna interesować się światem – powiedział literaturoznawca, dodając, że, podobnie jak w przypadku wielu innych pisarzy europejskich z tego pokolenia, na zmianę myślenia autorki "Choucas" silnie wpłynęło doświadczenie I wojny światowej...

poniedziałek-piątek, godz. 19.10

 

mc/jp

***

Audycja "Słynne powieści" powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
nikt2014-03-27 22:06 Zgłoś
p
WlodLuka2014-03-17 09:27 Zgłoś
Dziękuję Dwójce za ... ... odkurzenie tej powieści. Nie znam jej, a z opinii Pana profesora sądzę - że warto... No i rzecz bardzo istotna - przypomnienie Rzezi Ormian ... Może w którejś a audycji LLCW- lub innej - dało by się "upowszechnić" wiedzę o tej zbrodni, o udziale poszczególnych państw w tym ludobójstwie i o przyczynach marginalizowania tej zbrodni w "powszechnej pamięci" Pozdrawiam

Czytaj także

"Ocean energii, potok wigoru". Wybieramy polską książkę 25-lecia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 10:00
Z okazji 25-lecia wolnej Polski wybieramy 25 najważniejszych polskich książek, które ukazały się w latach 1989-2014. Na uczestników SMS-owego głosowania czekają atrakcyjne nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy ojciec pracuje, w domu ma być cisza. Historia rodziny Tomasza Manna

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 09:00
– Sześcioro swoich dzieci państwo Mann wychowywali w duchu liberalnym. Był tylko jeden wyjątek. Gdy pisarz pracował, wszyscy domownicy byli zobowiązani do zachowania ciszy – mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz, znawczyni losów utalentowanej familii.
rozwiń zwiń