X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Siedzi pochylony na ławeczce w Oborach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 11:40
Dziś już nieco zapomniany. A przecież niegdyś czytany przez tysiące czytelników, niezwykle popularny i poważany. Przypominamy sylwetkę Mariana Brandysa.
Audio

- Był jednym z pisarzy pozwalających nam docenić własną historię. Znajdował takie elementy historii, które mogą nas przyprawiać o dumę. Ale bez hurrapartiotyzmu czy zafałszowanych uczuć w stosunku do samych siebie - komentuje Julia Hartwig twórczość autora "Końca świata szwoleżerów", podkreślając istotność jego prozy w literaturze polskiej.

Przyjaciele wspominają go jako osobę - mimo całej życzliwości w stosunku do ludzi - dość trudną w kontaktach, zamkniętą w sobie, stroniącą od towarzystwa, a nawet depresyjną. Jeden z obrazów, w jakich zapamiętany został jako częsty lokator Domu Pracy Twórczej w Oborach: samotna milcząca sylwetka na ławce w parku. 

Był mężem aktorki Heleny Mikołajskiej, działaczki KOR-u dotkliwie ponoszącej konsekwencje swojej opozycyjności. Te konsekwencje ponosił razem z nią Marian Brandys, jakkolwiek nigdy nienależący ani do KOR-u, ani nawet do Solidarności. Jego "Dziennik" - skądinąd uznawany za jeden z najważniejszych polskich diariuszy XX wieku - jest m.in. właśnie swoistą kroniką-reportażem życia środowiska działaczy opozycyjnych i dokumentem myślenia niezależnego.

"Dziennik" jest również na przykład zapisem intelektualnych zmagań z uprzedzeniami Polaków w stosunku do członków społeczeństwa, którzy są obcego pochodzenia. Marian Brandys głęboko przeżywał wszelkie przejawy antysemityzmu. Gdy podzielił się z Antonim Słonimskim jednym ze swoich doświadczeń, ten wypowiedział sławne słowa: - Żebyś nawet na głowie stanął, oni nie uznają cię nigdy za Polaka. "Gdybym miał uwierzyć w jego racje, to całe moje życie straciłoby sens" - skomentował te słowa Brandys.

Na audycję składają się, obok wspomnień Julii Hartwig, nagrania archiwalne: wypowiedzi pisarza dotyczące twórczości, a także opowieść Jerzego Markuszewskiego.

Audycję przygotowała Joanna Szwedowska.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak