Polskie Radio
Section05

Antoni Słonimski

Paweł Hertz. Poeta barw i światła

‒ Był jedną z najbarwniejszych i najważniejszych postaci kultury polskiej XX wieku. Żył w okresie trudnym dla polskiego słowa i polskiej pamięci. Dla literatury i pamięci narodowej zrobił niewypowiedzianie wiele. Jego ogrom dokonań w dziedzinie poezji, prozy, tłumaczeń i edytorstwa zadziwia. Był człowiekiem wielkiej wiedzy i wielu talentów ‒ mówił pisarz i krytyk literacki Wojciech Karpiński na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Hertz Jarosław Iwaszkiewicz Wojciech Karpiński Dwudziestolecie międzywojenne literatura literatura polska poezja Jan Lechoń

"Qui Pro Quo" - najpopularniejszy kabaret dwudziestolecia międzywojennego

- Było bardzo wielu artystów, którzy właśnie od tej scenki zaczynali swoją wspaniałą, wielką karierę. Eugeniusz Bodo, który przedtem oczywiście grywał, swoją popularność ugruntował tutaj – mówił Tomasz Mościcki, dziennikarz i krytyk teatralny, autor książki "Kochana stara buda. Teatr Qui Pro Quo" w Polskim Radiu w 2008 roku.
Zobacz więcej na temat:  kabaret Dwudziestolecie międzywojenne Warszawa Julian Tuwim Marian Hemar Hanka Ordonówna Eugeniusz Bodo Mieczysław Fogg Stefan Jaracz

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski KSIĄŻKA historia Polski literatura HISTORIA poezja pisarz KULTURA wiersze PRL ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm miłość Wisła Warszawa Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR

Życie w zamkniętym kręgu. Czym był Związek Literatów Polskich?

Zbigniew Herbert nazwał ich mieszkańcami akwarium – mieli swój luksus na miarę PRL-u, żyli w izolacji, tworząc zamknięty krąg. Kim w rzeczywistości byli członkowie Związku Literatów Polskich w okresie PRL-u? Odpowiedzi na to pytanie szukał Tomasz Potkaj, autor książki "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u". 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz Związek Literatów Polskich PRL Małgorzata Raducha

Uroczystości ku czci Sousy Mendesa, wojennego wybawcy Tuwima i Słonimskiego

W Portugalii upamiętniono Aristidesa de Sousy Mendesa, który w trakcie II wojny światowej był portugalskim konsulem we francuskim Bordeaux. W 1940 roku wystawił kilkadziesiąt tysięcy wiz do neutralnej Portugalii osobom uciekającym przed Niemcami, w tym Julianowi Tuwimowi i Antoniemu Słonimskiemu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa odkrycia i ciekawostki Julian Tuwim Holokaust Niemcy nazizm

Antoni Słonimski. Wspomnienie w 125. rocznicę urodzin

15 listopada przypada 125. rocznica urodzin Antoniego Słonimskiego. Z tej okazji w "Strefie literatury" przypomnieliśmy arcyciekawy życiorys pisarza, obfitujący zarówno w dramatyczne wydarzenia, kontrowersyjne decyzje i moralne dylematy, jak i niezliczoną ilość anegdotycznych sytuacji, które za każdym razem były przez mistrza satyry wykorzystywane do wykazania się genialnym dowcipem, świetną ripostą i złośliwą inteligencją. I choć sam o sobie lubił mawiać: "Bóg mi powierzył humor Polaków", w głębi duszy czuł się niedoceniany jako poeta.
Zobacz więcej na temat:  Kinga Michalska Dwójka

Warszawa oczami Antoniego Słonimskiego

Portret miasta, z którym Antoni Słonimski związany był przez całe życie, z krótką tylko przerwą w czasie wojny, kiedy przebywał w Paryżu. Ale i tam, sercem i myślami był z Warszawą. To tam stworzył najsłynniejsze swoje utwory, jak "Alarm dla miasta Warszawy". Zapraszamy na premierę słuchowiska Tomasza Lerskiego, autora księżki "Warszawa Antoniego Słonimskiego", która w ubiegłym roku ukazała się nakładem wydawnictwa PIW. Reżyseria Waldemara Modestowicza. W rolę Antoniego Słonimskiego wcielił się Wojciech Pszoniak. Sobota, 11 marca, tuż po godz.17.00.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Waldemar Modestowicz

List 59 - protest przeciw konstytucji PRL

- Wraz z 58 pisarzami, artystami i naukowcami podpisałem list do władz, by zaprotestować przeciwko projektowi reformy Konstytucji. Gdyby projekt ten został przyjęty, doprowadziłby do ustawowego utrwalenia dyktatury partii komunistycznej i do przekreślenia polskiej niezależności - stwierdził Antoni Słonimski, jeden z sygnatariuszy Listu 59.
Zobacz więcej na temat:  Adam Michnik Adam Zagajewski HISTORIA Jan Olszewski POLSKA PZPR Stanisław Stomma