Polskie Radio
Section05
antysemityzm

Ida Kamińska. Pierwsza Polka nominowana do Oscara

21 maja 1980 roku w Nowym Jorku zmarła aktorka Ida Kamińska. Jej żywiołem był teatr, w którym występowała od szóstego roku życia. Pojawiała się również w filmach - za swoją rolę w "Sklepie przy głównej ulicy" została nominowana do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszych aktorek pierwszoplanowych. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi TEATR FILM kino aktor antysemityzm PRL II wojna światowa Oscary Teatr Żydowski HISTORIA

Prawicowi ekstremiści w berlińskiej policji. Problemem rasizm i antysemityzm

W ciągu ostatnich trzech lat w przypadku 93 pracowników policji oraz Urzędu Ochrony Konstytucji w stolicy Niemiec miały miejsce "oznaki prawicowych działań ekstremistycznych". Poinformował o tym Senat Berlina na podstawie aktualnego raportu, dotyczącego obecności prawicowego ekstremizmu w federalnych agencjach Urzędu Ochrony Konstytucji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin rasizm antysemityzm policja

Rekordowa liczba antysemickich przestępstw w Niemczech

W Niemczech w ubiegłym roku przekroczono po raz pierwszy próg 50 000 spraw – przestępstw motywowanych politycznie. Dokładnie było ich 55 048. To oznacza wzrost o 23,2 proc. w stosunku do poprzedniego poprzedniego i jest "rekordem" od początku prowadzenia statystyk (2001 rok). Również, przestępstwa antysemickie w RFN osiągnęły "najwyższy poziom". W ubiegłym roku odnotowano aż 3027 takich aktów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy przestępczość polityka antysemityzm MSW

22 proc. Niemców negatywnie nastawionych do Żydów. "Antysemityzm głęboko zakorzeniony"

Z badania przeprowadzonego na zlecenie American Jewish Committee wynika, że prawie 22 proc. populacji Niemiec podziela postawy antysemickie. - Antysemityzm jest głęboko zakorzeniony w społeczeństwie - skomentował szef AJC Berlin, Remko Leemhuis. Wśród ankietowanych muzułmanów odsetek osób podzielających antysemickie poglądy wynosi prawie 46 proc. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy antysemityzm Berlin Żydzi

Skandaliczne słowa Ławrowa. Zełenski: czy ambasador Izraela pozostanie w Moskwie?

- Czy po słowach rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, oskarżających Żydów o antysemityzm, stosunki Izraela z Rosją pozostaną niezmienione? - pytał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu. - Czy izraelski ambasador pozostanie w Moskwie? - dodał Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja antysemityzm Wołodymyr Zełenski Siergiej Ławrow wojna 2022 serwis wschodni

"No i co, synku". W Hostomlu Rosjanie wymalowali cytat o Polakach

Rosyjscy żołnierze przed wycofaniem się z podkijowskiego Hostomla zostawili napis na jednym ze zniszczonych budynków. To cytat z "Tarasa Bulby" Nikołaja Gogola: "no i co, synku, pomogli ci twoi Polacy?". Zdjęcie z graffiti trafiło do mediów społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Rosja antysemityzm Nikołaj Gogol

Wydawca słownika języka niemieckiego zmienia objaśnienie słowa Żyd. "Ze względu na antysemickie użycie"

Portal "Juedische Allgemeine" informuje, że wydawca słownika języka niemieckiego Duden zareagował na krytykę i zmienił objaśnienia słowa Żyd na swojej stronie internetowej. "Ze względu na antysemickie użycie w historii i teraźniejszości, zwłaszcza w czasach narodowego socjalizmu, słowa Żyd/Żydówka są od dziesięcioleci przedmiotem dyskusji" - tłumaczy się wydawca słownika.
Zobacz więcej na temat:  antysemityzm Żydzi Niemcy poprawki ŚWIAT Europa

Niemiecki publicysta: XXI wiek przyniósł nowy, perfidny wariant antysemityzmu

- Podczas gdy prawicowa i islamska nienawiść do Żydów pozostają najbardziej śmiercionośnymi formami antysemityzmu, którego ofiarami padają Żydzi na całym świecie, wyłonił się nowy, perfidny wariant nienawiści do Żydów - pisze Sascha Lobo, publicysta "Der Spiegel". W jego przekonaniu obecnie "powszechne jest postrzeganie Izraela z domyślnym piętnem winy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa antysemityzm Niemcy Izrael Żydzi

"Zapomina się o innym wydarzeniu". Historyk o obchodach rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz

- Pozostaje kwestia poszanowania tego pierwszego transportu, gdzie przeszło 728 więźniów zostało przywiezionych do KL Auschwitz. To byli Polacy, Żydzi, którzy dostali się do przepełnionego więzienia w Tarnowie - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Klistała (historyk, autor książek o KL Auschwitz).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica antysemityzm Yad Vashem

Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Rybińska: mamy tu przede wszystkim sprzeczne statystyki

- Tutaj mamy przede wszystkim sprzeczne statystyki: te federalne wskazują na skrajną prawicę jako źródło tychże ataków. Natomiast mamy również inne badania np. Uniwersytetu w Bielefeld, który wskazuje na wprost coś odwrotnego, czyli, że większość, która stoi za tymi atakami to muzułmanie. Te statystyki są tak ze sobą sprzeczne, że trudno jest w Niemczech prowadzić jakąś sensowną debatę - mówiła w Polskim Radiu 24  Aleksandra Rybińska (portal Wpolityce.pl, tygodnik "Sieci").              
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica antysemityzm Yad Vashem

Onet pisze o polskim antysemityzmie w rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Historyk: to po prostu kłamstwo

- Kto jak kto, ale Niemcy i Austriacy najlepiej się znają na antysemityzmie. Zarzucanie nam czegokolwiek jest po prostu kłamstwem. Wiadomo, że wszędzie, gdzie jest przewaga jakiegoś narodu, różnych grup etnicznych zawsze będą chęci i niechęci wzajemne, z różnych powodów - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gruszczyński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica antysemityzm onet Yad Vashem