Polskie Radio
Section05
antysemityzm

Polska odpowiedzialna za Holokaust? Waszczykowski reaguje na skandaliczny tekst "Europe Diplomatic"

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski poinformował na Twitterze o artykule opublikowanym przez Parlament Europejski, w którym zasugerowano, że Polska ponosi winę za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Tekst zamieszczono w piśmie "Europe Diplomatic".
Zobacz więcej na temat:  Witold Waszczykowski Parlament Europejski Europa Żydzi Holokaust II wojna światowa III Rzesza antysemityzm ŚWIAT

"Jedną z przyczyn napływ imigrantów". Prof. Krasnodębski o wzroście antysemityzmu w Niemczech

- Pierwszą i główną przyczyną wzrostu wskaźników dot. antysemityzmu w Niemczech jest napływ imigrantów z krajów arabskich - powiedział europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski. Ostrzegł jednocześnie, że w obecnej sytuacji może znów ujawnić się także rdzenny antysemityzm niemiecki.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy antysemityzm ŚWIAT Zdzisław Krasnodębski Holokaust imigranci w Europie

Niemiecki historyk: daje do myślenia, że antysemityzm może istnieć w Niemczech po Holokauście

- Musi dawać do myślenia, że po Holokauście antysemityzm może w ogóle w Niemczech istnieć - mówi w wywiadzie dla "Spiegla" niemiecki historyk Michael Brenner. W Niemczech trwa obecnie dyskusja o antysemityzmie, który ostatnio wybuchł w kraju z nową mocą podczas demonstracji związanych z konfliktem w Strefie Gazy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Niemcy HISTORIA II wojna światowa Holokaust antysemityzm

Ida Kamińska - pierwsza Polka nominowana do Oscara

21 maja 1980 roku w Nowym Jorku zmarła aktorka Ida Kamińska. Jej żywiołem był teatr, w którym występowała od szóstego roku życia. Pojawiała się również w filmach - za swoją rolę w "Sklepie przy głównej ulicy" została nominowana do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszych aktorek pierwszoplanowych. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi TEATR FILM kino aktor antysemityzm PRL II wojna światowa Oscary Teatr Żydowski HISTORIA

Dr Teluk: LGBT to gigantyczny biznes. To lobby chce stworzyć go także w Polsce

- W samym Nowym Jorku dotacje dla inicjatyw LGBT to 25 mld dolarów, dlatego lobby LGBT chce, by także w Polsce otworzył się rynek dla tego typu treści, produktów i usług - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Teluk, dziennikarz i filozof. - Stąd cały czas tresowanie Polski - oskarżanie o homofobię, dyskryminację osób LGBT, czy antysemityzm - ocenił gość "Wojny cywilizacji". 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Robert Tekieli LGBT antysemityzm POLSKA

Niemiecki resort sprawiedliwości: doszło do poważnych zaniedbań w rozliczaniu się z nazistowską przeszłością

- Z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć, że doszło do poważnych zaniedbań w rozliczaniu się z nazistowską przeszłością, zwłaszcza w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku - przyznaje rzecznik niemieckiego Ministerstwa Sprawiedliwości w odpowiedzi na pytanie o przedłużające się procesy nazistowskich zbrodniarzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy nazizm III Rzesza antysemityzm Bundestag HISTORIA polityka społeczeństwo

Rosnąca fala antysemityzmu w Niemczech. Departament Stanu USA wyraził "głębokie zaniepokojenie"

"Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone ciągłymi incydentami na tle antysemickim" – odpowiedział Departamentu Stanu USA na pytanie PAP o komentarz do wzrostu przestępstw przeciwko Żydom jakie odnotowano w 2020 roku w Niemczech. Średnio w RFN w zeszłym roku miało miejsce aż sześć antysemickich przestępstw dziennie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka antysemityzm Niemcy

Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Centralna Rada Żydów: nasze życie wciąż jest zagrożone

"Życie żydowskie wciąż jest zagrożone i nie wszyscy akceptują je jako naturalną część społeczeństwa. Oprócz rosnącego prawicowego ekstremizmu i trwałego zagrożenia ze strony islamistów, kryzys koronawirusa doprowadził również do wzrostu antysemityzmu" - stwierdziła Centralna Rada Żydów w Niemczech, komentując 2275 przestępstw przeciwko Żydom, jakie odnotowano w 2020 roku w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT antysemityzm Żydzi Niemcy