Polskie Radio
Section05
antysemityzm

Antysemityzm w Niemczech. Wstrząsające relacje w nowej książce. "Dyskryminacja i poniżanie na porządku dziennym"

"Córka Lilli. Życie mojej matki w cieniu przeszłości. Niemiecko-żydowska historia" - na niemieckim rynku ukazała się książka opisująca - co odnotowuje m.in. "Spiegel" - "ciągłość niemieckiego antysemityzmu". - Narodowi socjaliści zamordowali moją żydowską babcię Lilli w Auschwitz. Moja matka Ilse była prześladowana jako "pół-Żydówka" i dyskryminowana po wojnie - mówi autor dzieła, Martin Doerry.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy faszyzm II wojna światowa antysemityzm Europa

Ida Kamińska. Pierwsza Polka nominowana do Oscara

4 września 1899 roku urodziła się aktorka Ida Kamińska. Jej żywiołem był teatr, w którym występowała od szóstego roku życia. Pojawiała się również w filmach - za swoją rolę w "Sklepie przy głównej ulicy" została nominowana do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszych aktorek pierwszoplanowych. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi TEATR FILM kino aktor antysemityzm PRL II wojna światowa Oscary Teatr Żydowski

Antysemicka przeszłość wicepremiera Bawarii. Skandal będzie wyjaśniała specjalna komisja

Skandal wokół antysemickiej ulotki mocno obciąża nie tylko osobę wicepremiera Bawarii i lidera Wolnych Wyborów Huberta Aiwangera, ale także koalicjantów z CSU. Premier Bawarii Markus Soeder chce wyjaśnienia sprawy. W tym celu zapowiedział na wtorek rano zwołanie specjalnego posiedzenia komisji z udziałem koalicjantów - informuje dpa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy antysemityzm Bawaria polityka

Izraelski turysta pobity w Berlinie. Ambasador Izraela domaga się działań. "Zanim będzie za późno"

19-letni izraelski turysta pobity w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg przez Arabów twierdzi, że został zaatakowany ponieważ jest Żydem. Ambasador Izraela w Berlinie Ron Prosor zaapelował do niemieckich władz o podjęcie wszelkich środków powstrzymujących ataki przeciwko Izraelowi i Żydom, zanim będzie za późno. "Izraelczycy i Żydzi nie powinni czuć się niebezpiecznie na ulicach Berlina ani żadnego innego niemieckiego miasta" - podkreślił dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Żydzi Niemcy Berlin Europa antysemityzm

Departament Stanu USA o antysemityzmie: będziemy go zwalczać na całym świecie, również w partnerstwie z Niemcami

- Nigdy więcej oznacza nigdy więcej. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wcześnie i często przeciwstawiać się antysemityzmowi i nienawiści we wszystkich formach - oświadczył Departament Stanu USA w odpowiedzi na zapytanie PAP o najnowsze dane dotyczące przestępczości o podłożu antysemickim w Niemczech, zgodnie z którymi w ubiegłym roku doszło do 2641 motywowanych w ten sposób czynów w tym kraju.
Zobacz więcej na temat:  USA Niemcy Żydzi antysemityzm ŚWIAT