REKLAMA

Frans Brüggen wydobywał z ludzi to, co najlepsze...

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 16:00
- Mówili o tym wszyscy członkowie zespołu, ale też odczuliśmy to bezpośrednio w kontaktach z Maestro - podkreślała Katarzyna Kasica, reżyserka filmu o Orkiestrze XVIII Wieku i jej zmarłym niedawno założycielu.
Audio
  • Frans Brüggen wydobywał z ludzi to, co najlepsze... (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Frans Brggen prowadzący Orkiestrę XVIII Wieku
Frans Brüggen prowadzący Orkiestrę XVIII WiekuFoto: PAP/Tomasz Gzell

Obraz "Sekret Orkiestry" to produkcja Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Jak wyjaśniał Stanisław Leszczyński, film wyrósł z krótkich wywiadów wideo przeprowadzanych z artystami występującymi na Festiwalu "Chopin i jego Europa". - Jedna rozmowa to zdecydowanie za mało, jeśli chodzi o Fransa Brüggena i jego orkiestrę - podkreślił dyrektor artystyczny imprezy. Zapadła więc decyzja o stworzeniu filmu opartego na wywiadach z członkami zespołu oraz materiałach archiwalnych.

- Ta formuła pozwoliła nam przeniknąć do intymnego świata Orkiestry. W pewnym sensie na ten krótki czas staliśmy się jej członkami - mówiła Katarzyna Kasica, która podjęła wyzwanie zebrania materiałów do filmu w zaledwie pięć dni, bo tyle trwał pobyt zespołu na 9. Festiwalu "Chopin i jego Europa". - Ich relacje przypominają wielki zjazd rodzinny, spotkanie szczęśliwych, kochających ludzi, którzy uwielbiają ze sobą muzykować - opowiadał reżyserka.

Oczywiście głównym bohaterem filmu jest Frans Brüggen. Kontakt z nim Katarzyna Kasica opisuje jako niezwykłe doświadczenie. - Jego sposób mówienia, metafory, komentarze sprawiają, że zaczynamy patrzeć na świat jego oczami. Dzięki temu można zupełnie inaczej spojrzeć na samego siebie. A to może odmienić ludzkie życie - podkreśliła.

Andrzej Zieliński rozmawiał także ze Stanisławem Leszczyńskim oraz współzałożycielem Orkiestry XVIII Wieku Sieuwertem Versterem, który opowiedział o innych filmach poświęconych zespołowi.

mm/asz

Czytaj także

Jak Frans Brüggen odmienił życie muzyczne w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 11:00
Muzyka wybitnego flecisty i dyrygenta dotarła nad Wisłę o wiele wcześniej niż on sam i doprowadziła do małej rewolucji. Zmarłego w poniedziałek Fransa Brüggena wspominali w Dwójce jego polscy współpracownicy i przyjaciele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Czekamy na Zimermana i Polliniego...

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 20:00
- Warszawa, miasto młodości kompozytora, zasługiwała na taki festiwal - uważa krytyk muzyczny Dorota Szwarcman. Na kilka dni przed finałem 10 Festiwalu "Chopin i jego Europa" rozmawialiśmy w Dwójce o przemożnym wpływie, jaki wywarł on na życie muzyczne w Polsce i na świecie.
rozwiń zwiń