Studium szaleństwa w "Cieniach Schumanna"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 11:00
- To opowieść pełna czułości, wrażliwości, nieprześmiewcza – stwierdziła Sława Lisiecka, tłumaczka książki "Cienie Schumanna" autorstwa Petera Härtlinga.
Audio
  • O książce "Cienie Schumana" opowiada Sława Lisiecka, tłumaczka książek niemieckiego pisarza Petera Härtlinga (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Decydujący wpływ na życie Schumanna miała śmierć jego ojca i samobójstwo chorej psychicznie siostry Emilii
Decydujący wpływ na życie Schumanna miała śmierć jego ojca i samobójstwo chorej psychicznie siostry EmiliiFoto: Joseph Kriehuber/Wikimedia/Public domain

Kiedy Schumann zaczął zdradzać pierwsze oznaki szaleństwa? Jak wyglądały jego ostatnie lata? Kim był Euzebiusz i Florestan? Odpowiedzi na te pytania znajduje niemiecki pisarz, który napisał wcześniej książki biograficzne o Franzu Schubercie i Friedrichu Hölderlinie.

Jak podkreśla w audycji Sława Lisiecka, w "Cieniach Schumanna" Härtling skupia się nie tylko na chronologii, ale także tworzy studium szaleństwa słynnego kompozytora, począwszy od lat młodości po okres schyłkowy, który przypadł na pobyt w zakładzie dla psychicznie chorych w Endenich koło Bonn.

W audycji Sława Lisiecka opowiada również o twórczości i biografii Petera Härtlinga.

***

Rozmawiał: Monika Pilch 

Gość: Sława Lisiecka (tłumaczka literatury niemieckojęzycznej)

Data emisji: 02.08.2016

Godzina emisji: 21.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

mz/mc