Polskie Radio
Section05
Robert Schumann

Unia Europejska jako 'Superpaństwo". Zbigniew Krysiak: jest świadomość, że my tak łatwo nie ulegniemy

- Długi rozbieg od transformacji do chwili obecnej oddziaływań Niemców na Polskę w kontekście "Superpaństwa" wynikał z tego, że oni mają świadomość, że my mamy swoją kulturą, tradycją chrześcijańską oraz rozumiemy Roberta Schumana w kontekście Wspólnoty Narodów Europy w bardzo podobny sposób, jak robił to Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński - powiedział na antenie Polskiego Radia 24, prof. Zbigniew Krysiak z fundacja myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Robert Schumann polityka Polskie Radio 24 Unia Europejska

Isabelle Faust: Schumann na instrumentach historycznych brzmi piękniej

- Zarówno Kwartet, jak i Kwintet fortepianowy Es-dur Schumanna, to kamienie milowe w muzyce kameralnej. Postanowiliśmy przekonać się, jakie brzmienie uzyskamy, grając na instrumentach historycznych. Jesteśmy wielkimi miłośnikami jego twórczości. Na dźwięk Kwintetu serce każdego melomana przyspiesza, a Kwartet to muzyka najwyższych lotów - mówiła w Dwójce skrzypaczka Isabelle Faust, która wystąpiła na Festiwalu Chopin i Jego Europa.
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Baranowska Dwójka Chopin i jego Europa muzyka klasyczna Robert Schumann

Lawrence Foster: tej jednej rzeczy Schumann nie potrafił

- Choć bardzo się starał, fragmenty o heroicznym charakterze zawsze brzmią u niego sztucznie. Tak jak w słynnym fragmencie poprzedzającym finał IV Symfonii – przecież to brzmi tak, jakby zagrać "Zemstę nietoperza" tuż po "Zmierzchu bogów"! - mówił w Dwójce dyrygent, który w styczniu br. dwukrotnie poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W obu koncertach, w którym z NOSPR wystąpiła Plamena Mangova, można było usłyszeć dzieła Schumanna i Liszta.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent NOSPR MUZYKA Robert Schumann Monika Zając muzyka klasyczna