Polskie Radio
Section05
Robert Schumann

Zuzanna Szambelan i Jerzy Chwastyk zapraszają na "Miejscówkę z Dwójką"

- Był to pomysł mojego przyjaciela, nauczyciela techniki i skrzypka (...). Od początku byłem zafascynowany tą myślą, uważam, że jest to bardzo liryczny i bardzo intymny cykl pieśni i gitara może bardzo pięknie oddać rolę akompaniamentu - mówił gitarzysta Jerzy Chwastyk, zapraszając na kolejny koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką", w trakcie którego zabrzmi cykl "Dichterliebe" Roberta Schumana w transkrypcji na wiolonczelę i gitarę.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Robert Schumann Dwójka gitara wiolonczela poezja recytacja wiersze Jerzy Schejbal

Clara Schumann - wirtuoz wszech czasów

- Chopin, Brahms, Paganini, Liszt – z tymi wszystkimi panami Clara Schumann grała. Paganini powiedział po koncercie, że nigdy mu się tak nie grało, a u schyłku życia wspominał ten koncert jako najlepszy, jakikolwiek dał, lecz nie on tu był numerem jeden, lecz to fortepian Clary nadawał ton - mówiła w Dwójce Urszula Pawlik, dziennikarka radiowa i krytyczka literacka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Clara Schumann Robert Schumann KULTURA muzyka klasyczna Jakub Kukla

Unia Europejska jako 'Superpaństwo". Zbigniew Krysiak: jest świadomość, że my tak łatwo nie ulegniemy

- Długi rozbieg od transformacji do chwili obecnej oddziaływań Niemców na Polskę w kontekście "Superpaństwa" wynikał z tego, że oni mają świadomość, że my mamy swoją kulturą, tradycją chrześcijańską oraz rozumiemy Roberta Schumana w kontekście Wspólnoty Narodów Europy w bardzo podobny sposób, jak robił to Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński - powiedział na antenie Polskiego Radia 24, prof. Zbigniew Krysiak z fundacja myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Robert Schumann polityka Polskie Radio 24 Unia Europejska

Isabelle Faust: Schumann na instrumentach historycznych brzmi piękniej

- Zarówno Kwartet, jak i Kwintet fortepianowy Es-dur Schumanna, to kamienie milowe w muzyce kameralnej. Postanowiliśmy przekonać się, jakie brzmienie uzyskamy, grając na instrumentach historycznych. Jesteśmy wielkimi miłośnikami jego twórczości. Na dźwięk Kwintetu serce każdego melomana przyspiesza, a Kwartet to muzyka najwyższych lotów - mówiła w Dwójce skrzypaczka Isabelle Faust, która wystąpiła na Festiwalu Chopin i Jego Europa.
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Baranowska Dwójka Chopin i jego Europa muzyka klasyczna Robert Schumann Chopin i Jego Europa 2021