Trio Sefardix na Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 15:37
Retransmisja koncertu promującego "Maggid", drugą płytę Sefardix, tria Jorgosa Skoliasa oraz Marcina i Bartłomieja Olesiów.
Audio
  • Magdalena Tejchma rozmawia z Marcinem Olesiem z tria Sefardix (Źródła/Dwójka)
Fragment okładki płyty Maggid
Fragment okładki płyty "Maggid"Foto: Mat. pras.

Tytułowy "Maggid" ma dwa znaczenia. W judaizmie wschodnioeuropejskim to wędrowny kaznodzieja. Jego rola polegała na przybliżaniu nauk rabinicznych przeciętnemu słuchaczowi, a barwne i przystępne kazania trafiały na podatny grunt. Maggid nie był zobligowany do wierności tekstom źródłowym, mógł zatem ubarwiać je własnym doświadczeniem, dowcipem. Swoboda w snuciu opowieści pozwalała na poszukiwanie najlepszych możliwych środków w interpretacji w dotarciu do słuchaczy. Odwołując się do tej terminologii trio Sefardix snuje muzyczną opowieść opartą na wątkach sefardyskich, nie ogranicza się jednak jedynie do nich, a zahaczając o tereny przyległe, opowiada muzyką o styku kultur, opuszczeniu, ludzkich dramatach i chwilach radości. To muzyczna podróż sprzed stuleci, opowiadana jednak przez współcześnie żyjącego maggida. Podróż po Europie, północnej Afryce, Bliskim Wschodzie i Bałkanach. Muzyczna fikcja oparta na faktach. Te fakty, to muzyczne wątki judeo-hiszpańskie, berberyjskie, bałkańskie, marokańskie, arabsko-andaluzyjskie, czy wreszcie greckie. "Maggid" to płyta o tyle inna, o ile bogatsza w nurty i źródła, do których się odwołuje.

To tylko pozornie hermetyczna muzyka. Tak naprawdę łącząc słowiańską wrażliwość z wpływami z południa Europy i północy Afryki jest uniwersalnym językiem cywilizacji europejskiej. Zapomnianym, tłumionym, ale instynktownie przyswajalnym przez słuchaczy. W połączeniu z muzyczną wirtuozerią i wielką wyobraźnią artystów daje w efekcie piękne dzieło.

Maggid to także pozaziemski mentor, który nawiązuje kontakt z ludźmi nawiedzając ich poprzez sny, wizje, a także słowa wypowiedziane ich własnymi ustami. "Maggid" staje się zatem muzyką wyśnioną, nawiedzoną, zrodzoną z nieoczekiwanych inspiracji i nie zawsze wytłumaczalnych olśnień.

Koncert, którego wysłuchamy, odbył się 16 kwietnia 2016 roku na Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

W audycji przedstawimy także nagrania artystek wykonujących współczesne aranżacje melodii sefardyjskich, m.in.: Yasmine Levy, Mor Karbasi i Ane Alcaide.

***

Na "Słuchanie świata" w niedzielę (26.06) w godz. 13.00-15.00 zaprasza Kuba Borysiak.

materiały prasowe/mc,tj

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA