"Wojciech Pokora był zawsze otwarty na innych"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 15:35
- To był wielki aktor, który miał bardzo młodzieńcze poczucie humoru.  Zawsze w dyskretny sposób przechodził między tragicznością a komicznością - powiedział Waldemar Śmigasiewicz, wspominając zmarłego 4 lutego wybitnego aktora.
Audio
  • Waldemar Śmigasiewicz wspomina Wojciecha Pokorę (Niedzielnik Muzyczny/Dwójka)
  • Wojciech Wysocki wspomina Wojciecha Pokorę (Niedzielnik Muzyczny/Dwójka)
  • Jerzy Bończak wspomina Wojciecha Pokorę (Niedzielnik Muzyczny/Dwójka)
  • Andrzej Nejman wspomina Wojciecha Pokorę (Niedzielnik Muzyczny/Dwójka)
Wojciech Pokora zmarł w wieku 83 lat
Wojciech Pokora zmarł w wieku 83 latFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczak

- Wojciech był człowiekiem bardzo twórczym i inspirującym reżyserów, z którym pracował. To był fantastyczny aktor i człowiek, który nie skupiał się tylko na swojej roli. Był otwarty na innych i z bystrością obserwował otaczającą go rzeczywistość – dodał Waldemar Śmigasiewicz.

W nagraniu audycji posłuchamy również Jerzego Bończaka i Wojciecha Wysockiego, którzy wspominają Wojciecha Pokorę.

***

Wojciech Pokora był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów komediowych. Urodził się 2 października 1934 roku w Warszawie. Wystąpił w kilkudziesięciu produkcjach telewizyjnych i kinowych, pozostając przez całe życie związanym z teatrem. Grał m.in. role Żorża Ponimirskiego z serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" oraz docenta Zenobiusza Furmana w serialu "Alternatywy 4". Był jednym z ulubionych aktorów Stanisława Barei, wystąpił niemal we wszystkich jego filmach. Szczególnie zapadająca w pamięć była genialna główna rola w kultowym "Poszukiwany, poszukiwana" z 1972 r. Wojciech Pokora był wykładowcą warszawskiej Akademii Teatralnej i ojcem dwóch córek.

***

Tytuła audycji: Niedzielnik muzyczny

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Goście: Jerzy Bończak (aktor), Wojciech Wysocki (aktor), Waldemar Śmigasiewicz (reżyser), Andrzej Nejman (aktor, dyrektor Teatru Kwadrat w Warszawie)

Data emisji: 4.02.2018

Godzina emisji: 13.00-15.00

mz/pg