Polskie Radio
Section05
aktor

Wielki Splendor. Laureat Jarosław Gajewski i Teatr Wyobraźni [ZOBACZ WIDEO]

- Nasza codzienna droga dokonuje się pod górę, pod wiatr, czasem w mróz i raczej ranimy sobie nogi, niż mamy pewny krok. I nagle taka nagroda mówi: tak, to jest dobra droga, dobrze pan idzie, proszę dalej! - opowiadał w Dwójce Jarosław Gajewski, do którego rąk trafił Wielki Splendor, wyróżnienie przyznawane przez Teatr Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Wielki Splendor Teatr Polskiego Radia aktor aktorzy aktorstwo jarosław gajewski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz KULTURA

Pierwszy wywiad Baldwina po tragedii na planie "Rust". "Nie wiem, kto jest winny, ale nie jestem to ja"

Alec Baldwin, który w październiku śmiertelnie postrzelił Halynę Hutchins na planie filmowym, udzielił pierwszego wywiadu od tragicznego wypadku. - Zabiłbym się, gdybym uważał, że zginęła z mojej winy - powiedział amerykański aktor. - Ktoś jest za to odpowiedzialny, nie wiem kto, ale nie ja - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA plan filmowy aktor śmierć wywiad FILM Stany Zjednoczone

PR24 "Nie jest krystaliczny, a ludzki". Krzysztof Godlewski o Franku Sinatrze

- Frank Sinatra jest bardzo fajnym odnośnikiem dla każdego widza dlatego, że nikt nie powątpiewa w jego wyjątkowość i w to, że był wybitnym artystą, którego bardzo ciężko odtwarzać. Jest o tyle wyjątkową osobą, że nie jest krystaliczny, a ludzki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 aktor Krzysztof Godlewski. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Godlewski TEATR MUZYKA Frank Sinatra Polskie Radio 24 big band Uniwersytet Warszawski aktorstwo aktor reżyser spektakl KULTURA Maja Kluczyńska

Znany aktor obrażał Straż Graniczną na Twitterze. Będzie zawiadomienie do prokuratury

Piotr Zelt, aktor Teatru Capitol i Teatru Komedia, zamieścił obraźliwe wpisy pod adresem Straży Granicznej w swoich mediach społecznościowych. Sprawą zajęła się Fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu, która zapowiedziała złożenie zawiadomienia do prokuratury.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna POLSKA Białoruś imigranci w Europie granica służby i bezpieczeństwo prokuratura aktor

Jan Himilsbach - gra w papier, nożyce i kamień

33 lata temu, 11 listopada 1988 roku zmarł w Warszawie Jan Himilsbach, aktor, pisarz i scenarzysta. Należał do najbarwniejszych postaci czasów PRL. Pod powierzchownością zniszczonego życiem kamieniarza - alkoholika skrywał głęboką wrażliwość artystyczną.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL FILM film polski kino literatura aktorzy aktor Warszawa Powązki Jan Himilsbach Marek Hłasko Marek Piwowski Andrzej Kondratiuk Zdzisław Maklakiewicz

Hanna Skarżanka. "Miała w sobie tę iskrę cygańską"

- Hanka była w najwyższym stopniu profesjonalistką, a jednocześnie miała w sobie tę iskrę cygańską. Tę odrobinę szaleństwa, tę wspaniałą fantazję i odwagę, bez której wszelka sztuka jest niemożliwa. Gdy pojawiała się scenie, towarzyszyła jej niezwykła atmosfera, za każdym razem tworząca się na nowo na oczach publiczności - ocenił Wojciech Młynarski na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Hanna Skarżanka aktor aktorzy aktorstwo piosenka FILM TEATR II wojna światowa Armia Krajowa KULTURA

30 lat temu zmarł Roman Wilhelmi. Jego wybitne kreacje aktorskie na zawsze zostaną w pamięci

30 lat temu, 3 listopada 1991 roku, zmarł Roman Wilhelmi, aktor teatralny i filmowy, znany z roli tytułowego bohatera w "Karierze Nikodema Dyzmy" i Olgierda z serialu "Czterej pancerni i pies". Widzowie pamiętają go także jako despotycznego dozorcę w serialu "Alternatywy 4" oraz bezwzględnego szefa kelnerów w filmie "Zaklęte rewiry".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA aktor aktorstwo FILM TEATR Roman Wilhelmi śmierć rocznica

"Aktorem zostałem wskutek prowokacji". Wspominamy Krzysztofa Kowalewskiego

Niewiele brakowało, by nie stał się jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, odtwórcą słynnych ról w "Nie ma róży bez ognia" i "Brunecie wieczorową porą" oraz tytułowym bohaterem kultowej radiowej audycji "Kocham Pana, Panie Sułku". Na szczęście pewnego dnia ktoś tak zdenerwował młodego Krzysztofa Kowalewskiego, że ten postanowił: "będę aktorem!".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kowalewski Marta Lipińska Polskie Radio TEATR FILM KULTURA Teatr Polskiego Radia wspomnienie aktorzy aktor aktorstwo Janusz Kukuła Wiktor Zborowski Andrzej Zieliński HISTORIA

Teatr, film, kabaret. Wiesław Gołas - artysta kompletny

9 września 2021 roku zmarł Wiesław Gołas, jeden z najbardziej popularnych i lubianych polskich aktorów, znany z takich filmów jak: "Żona dla Australijczyka", "Poszukiwany, poszukiwana", czy seriali "Czterej pancerni i pies" oraz "Kapitan Sowa na tropie". Artysta wszechstronny, którego talent i kunszt aktorski przez wiele lat mogliśmy podziwiać na scenie, w filmie i w kabaretach. Miał 90 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wiesław Gołas aktorzy aktor odeszli 2021

"Był człowiekiem prawym, a aktorem wszechstronnym". Wspomnienie Ryszarda Kotysa

- Był mądrym człowiekiem. Dużo czytał, znał się na literaturze, miał ciekawe przemyślenia. Znał się także bardzo dobrze na sztuce, na malarstwie - mówiła aktorka Joanna Kurowska. W nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku po ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Kotys. W ciągu 65 lat kariery zagrał w ponad 40 serialach i 150 filmach fabularnych, a lista reżyserów, z którymi współpracował jest nie mniej imponująca. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2021 aktor śmierć FILM media