Autentyczność - autorefleksja i samoodpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 00:00
W tym wydaniu "Rachunku myśli" z dr. Bartoszem Działoszyńskim z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego rozmawialiśmy o autentyczności.
Autentyczność to temat tego wydania audycji
Autentyczność to temat tego wydania audycjiFoto: Lightspring/Shutterstock

Kojarzymy ją ze szczerością, spontanicznością, wolnością i nonkonformizmem. Niektórzy wiążą ją z patosem autokreacji i wyjątkowością jednostkowego życia. Inni podkreślają rolę autorefleksji i samoodpowiedzialności. Jest doskonałym orężem retorycznym, napędza reklamę i turystykę, stoi u podstaw każdej kolekcji. 

***

"Rachunek myśli" to cotygodniowe wieczorne spotkanie z filozofią i psychoanalizą.

W tym roku audycja ma 5 odsłon:

1. Klasyczne teksty. W tym roku skupiamy się na dialogach Platona. Ogrom podjętych w nich problemów, ich nieustanna aktualność, a z drugiej strony pojawiające się wciąż nowe sposoby ich odczytania są doskonałym punktem wyjścia do refleksji nad współczesnością. Stałymi gośćmi tej odsłony są prof. Piotr Nowak i dr Andrzej Serafin.

2. Nowości. Chodzi zarówno o teksty polskie, jak i tłumaczenia ważnych książek myślicieli zagranicznych, które nieustannie trafiają do polskich księgarń, a także konferencje naukowe. Gośćmi są w tym wypadku specjaliści od danej tematyki/filozofa.

3. Psychoanalityczna lektura klasyki literatury. Stworzone przez dramaturgów i powieściopisarzy postaci służą nam w tym wypadku do objaśnienia różnych typów osobowości oraz podstawowych ludzkich dylematów. Gość: dr Cezary Żechowski.

4. Rachunek myśli twórcy. Każde spotkanie osnute wokół problemu bliskiego danemu artyście.

5. Problem/idea filozoficzna. W tej odsłonie kontynuujemy to, co robiliśmy do tej pory, czyli dyskutujemy o rozmaitych interpretacjach spraw, które dotyczą każdego człowieka. Stały gość: prof. Andrzej Leder.

Posłuchaj
59:35 2023_05_20 23_00_19_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Autentyczność - autorefleksja i samoodpowiedzialność (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: dr Bartosz Działoszyński (Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 20.05.2023

Godzina emisji: 23.00

mo

Czytaj także

Po co nam wyobraźnia?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 23:00
Kieruje zamiarami, oczekiwaniami, obawami i fascynacjami. Pozwala przekraczać teraźniejszość. Jest pomocna w działaniu i adaptacji. Stanowi fundament twórczości, wspiera wrażliwość i empatię. Może jednak także mamić, hipnotyzować, odwodzić od realnego życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest posthumanizm?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 00:00
W zalewie rozmaitych "postów" ten wywołuje bodaj największą konsternację i obawy. Co bowiem miałoby znaczyć wyjście poza humanistyczną perspektywę w - nomen omen - humanistyce?
rozwiń zwiń