X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Penderecki: imieniem prof. Tomaszewskiego nazwałem dąb

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 09:00
– O muzyce dużo nie rozmawialiśmy, raczej o drzewach – wybitnego badacza muzyki polskiej, który zmarł w wieku 97 lat, wspominał w Dwójce Krzysztof Penderecki.
Audio
  • Audycja wspomnieniowa o prof. Mieczysławie Tomaszewskim (Dwójka)
Mieczysław Tomaszewski
Mieczysław Tomaszewski Foto: PAP/Tomasz Gzell

Mieczysław Tomaszewski 1200.jpg
Mieczysław Tomaszewski. Wspomnienia muzykologa botanika

Krzysztof Penderecki podkreślił, że prof. Mieczysław Tomaszewski był nie tylko wielkim erudytą i animatorem życia muzycznego, ale i jego przyjacielem. – Dużo mu zawdzięczam. Po usłyszeniu jednego z moich utworów uwierzył we mnie i przez całe swoje życie popierał moją muzykę.

Kompozytor dodał, że z prof. Tomaszewskim miał rodzaj duchowego porozumienia, który nie wymagał wielu słów. Ich rozmowy częściej niż o muzykę zahaczały o tematy dendrologiczne.  Nie spodziewałem się, że Mieczysław ma takie wiadomości na temat roślin. Znał nazwy wszystkich drzew po łacinie. Jedno drzewo w moim arboretum specjalnie poświęciłem jemu. Na jego cześć posadziłem dąb.

Prof. Mieczysław Tomaszewski wychował kilka pokoleń studentów. Joanna Wnuk-Nazarowa wspominała, że jego wykłady o muzyce były oblegane.  Łączył w nich wszystko z kontekstem historyczno-społecznym, z historią literatury i sztuki. Opowiadał, że epoki muzyczne rodzą się co 150 lat, a nie co 100. Wiedzę przekazywał w sposób klarowny i przystępny.

Była dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach mówiła też o aspekcie wychowawczym spotkań z prof. Tomaszewskim.  Stawiał nam wymagania moralne. On prostował nam kręgosłupy, a przy tym był rewelacyjny w swoich przemyśleniach.

Profesor Mieczysław Tomaszewski był autorem szeregu publikacji o charakterze pionierskim i fundamentalnym dla polskiej muzyki i muzykologii oraz szeregu audycji w Programie Drugim Polskiego Radia – m.in. cykli "Godzina pieśni" i "Fryderyka Chopina dzieła wszystkie".

Za swoje zasługi na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej został odznaczony Orderem Orła Białego.

Prof. Mieczysława Tomaszewskiego w specjalnej audycji wspominali: Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Joanna Wnuk-Nazarowa, prof. Teresa Malecka, dr Artur Szklener, prof. Irena Poniatowska, prof. Zbigniew Skowron, Elżbieta Markowska, Grzegorz Michalski, Urszula Kryger, Janusz Olejniczak, Jerzy Kisielewski, Bogdan Szymanik oraz Róża Światczyńska i Andrzej Sułek.

bch/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Mieczysław Tomaszewski nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 15:00
Wybitny muzykolog zmarł w wieku 97 lat. Za swoje zasługi na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej został odznaczony Orderem Orła Białego. Swoją przygodę naukową rozpoczął od fascynacji roślinami.
rozwiń zwiń