Prof. Mieczysław Tomaszewski nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 15:00
Wybitny muzykolog zmarł w wieku 97 lat. Za swoje zasługi na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej został odznaczony Orderem Orła Białego. Swoją przygodę naukową rozpoczął od fascynacji roślinami.
Audio
  • Prof. Małgorzata Janicka-Słysz, Daniel Cichy i Andrzej Sułek wspominają prof. Mieczysława Tomaszewskiego (Wybieram Dwójkę)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o swoim domu, dzieciństwie i młodości przed II wojną światową (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski wspomina czasy wojenne oraz tużpowojenne (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o Polskim Wydawnictwie Muzycznym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o najważniejszych spotkaniach w swoim życiu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o swoim stosunku do twórczości Chopina (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Mieczysław Tomaszewski
Mieczysław TomaszewskiFoto: PAP/Jan Bogacz

- Z dzieciństwa pamiętam spacery z dziadkiem, podczas których zainteresowałem się botaniką. To zainteresowanie pogłębiło się, gdy znalazłem przewodnik do oznaczania roślin Rostafińskiego. Książka była bez okładki i nie miała tych objaśnień, które dla oznaczania roślin są potrzebne. Musiałem więc sam dojść do tego, co te skróty znaczą. To była lekcja, która potem przydała mi się przy nauce form muzycznych – opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Mieczysław Tomaszewski.

Prof. Mieczysław Tomaszewski (ur. 17 listopada 1921) był znawcą muzyki romantycznej i muzyki współczesnej. Wybitnym chopinologiem. Był autorem ponad 250 tekstów naukowych, publikowanych w kraju, a także we Francji, Austrii, Niemczech, Anglii, Rosji, na Słowacji i na Litwie.

W latach 1946-49 redagował "Arkonę" - periodyk poświęcony kulturze i sztuce; w latach 1949-1952 był dyrektorem Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej w Bydgoszczy, w latach 1952-1988 redaktorem naczelnym (i od 1964 zarazem dyrektorem) Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie.

bch/pg

Czytaj także

Prof. Tomaszewski. Od biblii chopinologów do kultowych audycji w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 12:30
- Wątpię, czy w ciągu najbliższych 20 lat pojawi się ktoś, komu uda się zrobić bardziej wartościowe audycje o Chopinie - o cyklach "Słuchając Chopina" i "Dzieła wszystkie Chopina" zrealizowanych przez prof. Mieczysława Tomaszewskiego dla Dwójki mówiła Barbara Taraszkiewicz. Za swój dorobek profesor otrzymał w tym roku honorową statuetkę Koryfeusza Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Tomaszewski. Wspomnienia muzykologa-botanika

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 12:00
Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był muzykolog, teoretyk i edytor muzyczny, który swoją przygodę z muzyką rozpoczął od botaniki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Tomaszewski. Pan od Chopina i pieśni

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 23:00
– Dzięki Dwójce nieznajomi ludzie zatrzymywali mnie na ulicy, dziękując za audycję – tak swoją współpracę z Polskim Radiem wspominał wybitny chopinista Mieczysław Tomaszewski.
rozwiń zwiń