Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 17:03
Program 2 Polskiego Radia zaprosił do śledzenia Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. To tzw. "mały konkurs", organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Audio
  • Relacja Mileny Gąsienicy z I etapu przesłuchań Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Joaquin Corbalan P

Ogólnopolski Konkurs organizowany jest od 1968 roku, a w jego programie obowiązuje wyłącznie muzyka Fryderyka Chopina. Wśród jego laureatów są m.in. Ewa Pobłocka, Krystian Zimerman, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny i Rafał Blechacz.

chopin wikimedia commons.jpg
Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - CZYTAJ WIĘCEJ

Radiowa Dwójka śledziła konkursowe przesłuchania już od pierwszego etapu. Nasi komentatorzy wybrali najciekawsze interpretacje młodych polskich pianistów, zarówno z pierwszego, jak i drugiego etapu konkursu i przedstawią je na antenie Dwójki w dwóch wieczornych podsumowaniach.

Na relację z pierwszego etapu  (1.02 - 3.02) zapraszaliśmy w poniedziałkowej Filharmonii Dwójki (3.02 w godz. 19.30 -21.30). Podsumowanie drugiego etapu (4.02 - 5.02) nastąpiło w środowy wieczór, 5.02 (19.30 -21.30). Obie audycje były ilustrowane wypowiedziami prezentowanych uczestników konkursu, a także rozmowami z jego jurorami.

Tylko na naszej antenie odbyły się także transmisje dwóch finałowych etapów konkursu z udziałem ośmiorga najlepszych pianistów wybranych przez ośmioosobowe juryW piątkowysobotni wieczór (7.02 - 8.02, od godz. 19.00) młodzi pianiści wykonają koncerty Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. W przerwach finałowych przesłuchań przedstawimy wypowiedzi finalistów konkursu oraz jego jurorów i obserwatorów.

Zwieńczeniem konkursu będzie transmitowany przez Dwójkę koncert laureatów połączony z wręczeniem nagród w niedzielę (9.02) od godziny 18.00.

Nagrania najwybitniejszych laureatów i jurorów konkursu były też tematem audycji Chopin osobisty w niedzielę 02.02.2020 oraz w dniu koncertu laureatów, 09.02.2020 godz. 14.00 – 15.00. Audycje prowadzi Róża Światczyńska.

Zobacz więcej na temat: konkurs chopinowski