REKLAMA

Znamy wyniki I etapu 11. Konkursu Moniuszkowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 18:00
Znamy nazwiska 42 śpiewaków, którzy zakwalifikowali się do II etapu 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Wśród nich jest 9 Polaków. Kolejne zmagania można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Dwójki.
Sonja HERRANEN
Sonja HERRANENFoto: Wideo

Od 6 czerwca 102 uczestników z 6 kontynentów i aż 28 krajów współzawodniczyło o zakwalifikowanie się do II etapu 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Jury, na czele z przewodniczącym Johnem Allisonem, zakwalifikowało następujących uczestników do udziału w II etapie: 

1. RAFAEL ALEJANDRO DEL ANGEL GARCIA – MEKSYK/MEXICO tenor
2. DARIJA AUGUŠTAN – CHORWACJA/CROATIA soprano
3. JUSTYNA BLUJ – POLSKA/POLAND soprano
4. ELIZA BOOM – NOWA ZELANDIA/NEW ZEALAND soprano
5. KYU CHOI – KOREA POŁUDNIOWA/SOUTHKOREA baritone
6. LINSEY COPPENS – BELGIA/BELGIUM mezzo-soprano
7. JASMIN DELFS – NIEMCY/GERMANY soprano
8. YIHAN DUAN – USA soprano
9. ARTURO EDUARDO ESPINOSA BRAVO – CHILE bass-baritone
10. INNA FEDORII – UKRAINA/UKRAINE soprano
11. JAKUB FOLTAK – POLSKA/POLAND countertenor
12. GABRIELA GOŁASZEWSKA – POLSKA/POLAND soprano
13. JULIANA GRIGORYAN – ARMENIA soprano
14. GYUNGMIN GWON – KOREA POŁUDNIOWA/SOUTH KOREA baritone
15. SONJA HERRANEN FINLANDIA/FINLAND soprano
16. MONIKA JÄGEROVÁ – CZECHY/CZECHIA contralto
17. NAZARII KACHALA – UKRAINA/UKRAINE tenor
18. PIOTR KALINA – POLSKA/POLAND tenor
19. MINSEOK DAVID KANG – KOREA POŁUDNIOWA/SOUTH KOREA bass
20. VLADA KOIEVA – UKRAINA/UKRAINE soprano
21. MYKHAILO KUSHLYK – UKRAINA/UKRAINE tenor
22. OLEH LEBEDYEV – UKRAINA/UKRAINE baritone
23. MARIANA MAZUR – UKRAINA/UKRAINE soprano
24. SZYMON MECHLIŃSKI – POLSKA/POLAND baritone
25. TIGRAN MELKONYAN – ARMENIA tenor
26. DEAN MURPHY – USA baritone
27. ZUZANNA NALEWAJEK – POLSKA/POLAND mezzo-soprano
28. THEODORE PLATT – WIELKA BRYTANIA/UNITED KINGDOM baritone
29. VALENTINA PLUZHNIKOVA – UKRAINA/UKRAINE mezzo-soprano
30. ANASTASIA POLISHCHUK – UKRAINA/UKRAINE mezzo-soprano
31. SZYMON RACZKOWSKI – POLSKA/POLAND baritone
32. MATTEO IVAN RAŠIĆ – CHORWACJA/CROATIA tenor
33. GABRIEL ROLLINSON – NIEMCY/GERMANY baritone
34. RICHARD TREY SMAGUR – USA tenor
35. JERICA STEKLASA – SŁOWENIA/SLOVENIA soprano
36. JAKUB SZMIDT – POLSKA/POLAND bass
37. VLADYSLAV TLUSHCH – UKRAINA/UKRAINE baritone
38. PAWEŁ TROJAK – POLSKA/POLAND baritone
39. VOLODYMYR TYSHKOV – UKRAINA/UKRAINE bass
40. NOMBULELO YENDE – RPA/SOUTH AFRICA soprano
41. YULIIA ZASIMOVA – UKRAINA/UKRAINE soprano
42. XIAOMENG ZHANG – CHINY/CHINA baritone

***

Lista uczestników V części I etapu (8.06 godz. 10.00)

  1. Arturo Eduardo ESPINOSA BRAVO- Chile - bass-baritone– pianist: Joanna Laszczkowska
  2. Theodore PLATT- Great Britain – baritone – pianist:Mariusz Kłubczuk
  3. Lantao LI- China – baritone – pianist: KamilaŁopatka
  4. Zi YANG- China - mezzo-soprano – pianist: AlicjaTarczykowska
  5. Nombulelo YENDE- RSA – soprano–pianist:MariuszKłubczuk
  6. Yuliia ZASIMOVA- Ukraine – soprano – pianist:Nataliia Korolko
  7. Xiaomeng ZHANG- China – baritone – pianist:Joanna Laszczkowska
  8. Céline AKÇAĞ- Switzerland - mezzo-soprano – pianist:Joanna Laszczkowska
  9. Anna ALEXANDROWICZ- Poland – soprano – pianist:Jan-Kanty Mikosz
  10. Eric ANDER- Sweden – bass – pianist: Michał Goławski
  11. Rafael Alejandro del ANGEL GARCIA- Mexico – tenor– pianist: Joanna Laszczkowska
  12. Darija AUGUŠTAN- Croatia – soprano – pianist:Aleksander Chodacki
  13. Demian MATUSHEVSKYI- Ukraine - bass-baritone– pianist: Katelan Trần Terrell
  14. Christopher SOKOLOWSKI- USA – tenor – pianist:Joanna Laszczkowska
  15. Eliza BOOM- New Zealand – soprano – pianist:Radosław Zaworski
  16. Jakub BOROWCZYK- Poland – countertenor – pianist:Weronika Mackiewicz
  17. Justyna BUJAK- Poland – soprano – pianist: GrzegorzBiegas
  18. Inna FEDORII- Ukraine – soprano – pianist: AlinaShevchenko
  19. Kyu CHOI- South Korea – baritone – pianist:Alina Shevchenko
  20. Linsey COPPENS- Belgium - mezzo-soprano – pianist:Alina Shevchenko
  21. Hannah DE PRIEST- USA – sopran – pianist: MichaelPecak
  22. Jasmin DELFS- Germany – soprano – pianist: RadosławZaworski
  23. Yihan DUAN- USA – soprano – pianist: KatelanTrần Terrell
  24. Bożena BUJNICKA- Poland – soprano – pianist:Alina Shevchenko
  25. Gabriel ROLLINSON - Germany – baritone – pianist: Mariusz Kłubczuk

Posłuchaj występu uczestników:

YouTube Teatr Wielki - Opera Narodowa

Posłuchaj występu uczestników:

YouTube Teatr Wielki - Opera Narodowa

Lista uczestników IV części I etapu (7.06 godz. 17.00)

  1. David ROY - Poland – baritone – pianist: Alicja Tarczykowska
  2. Carl RUMSTADT - Germany – baritone – pianist: Mariusz Kłubczuk
  3. Timos SIRLANTZIS - Greece – bass – pianist: Aleksander Teliga
  4. Richard Trey SMAGUR - USA – tenor – pianist: Katelan Trần Terrel
  5. Sylwia ZIÓŁKOWSKA - Poland – soprano – pianist: Grzegorz Biegas
  6. Szymon RACZKOWSKI - Poland - baritone – pianist: Paulina Storka
  7. Jerica STEKLASA - Slovenia – soprano – pianist: Joanna Laszczkowska
  8. Tereza ŠTĚPÁNKOVÁ - Czechia – soprano – pianist: Vojtěch Červenka
  9. Małgorzata SYREK - Poland - mezzo-soprano – pianist: Radosław Zaworski
  10. Jakub SZMIDT - Poland – bass – pianist: Mirella Malorny-Konopka
  11. Teona TODUA - Ukraine – soprano – pianist: Katelan Trần Terrell
  12. Rafał TOMKIEWICZ - Poland – countertenor – pianist: Aleksander Chodacki
  13. Paweł TROJAK - Poland – baritone – pianist: Katelan Trần Terrel
  14. Volodymyr TYSHKOV - Ukraine – bass – pianist: Alicja Tarczykowska
  15. Roksana WARDENGA - Poland - mezzo-soprano – pianist: Grzegorz Biegas
  16. Marcela WIERZBICKA-OPALIŃSKA - Poland – soprano – pianist: Radosław Zaworski
  17. Moloko LETSOALO - RPA – soprano – pianist: Joachim Kołpanowicz

Posłuchaj występu uczestników:

YouTube Teatr Wielki - Opera Narodowa

Lista uczestników III części I etapu (7.06 godz. 10.00)

  1. Amber FASQUELLE - USA - mezzo-soprano – pianist: Adam Rogala
  2. Vitalii LASHKO - Ukraine – baritone – pianist: Alicja Tarczykowska
  3. Zuzanna NALEWAJEK - Poland - mezzo-soprano – pianist: Natalia Pawlaszek
  4. Stanisław NAPIERAŁA - Poland – tenor – pianist: Grzegorz Biegas
  5. Davor NEKJAK - North Macedonia – baritone – pianist: Michał Goławski
  6. Changdai PARK – South Korea – bass-baritone – pianist: Michał Goławski
  7. Solomiia PAVLENKO - Ukraine – soprano – pianist: Weronika Mackiewicz
  8. Milan PERIŠIĆ - Serbia – baritone – pianist: Weronika Mackiewicz
  9. Valentina PLUZHNIKOVA - Ukraine - mezzo-soprano – pianist: Adam Rogala
  10. Natalia PŁONKA - Poland - mezzo-soprano – pianist: Grzegorz Biegas
  11. Karoline PODOLAK - Poland/Canada – soprano – pianist: Grzegorz Biegas
  12. Yuliya POGREBNYAK - Ukraine – soprano – pianist: Joachim Kołpanowicz
  13. Maria POLAŃSKA - Poland - mezzo-soprano – pianist: Kamila Łopatka
  14. Anastasia POLISHCHUK - Ukraine - mezzo-soprano – pianist: Michał Goławski
  15. Michał PRÓSZYŃSKI - Poland – tenor – pianist: Klara Janus
  16. Nataliia PYZHIANOVA - Ukraine - mezzo-soprano – pianist: Aleksander Teliga
  17. Magdalena STEFANIAK - Poland – soprano – pianist: Aleksander Teliga
  18. Yevhen RAKHMANIN - Ukraine – bass – pianist: Michał Goławski
  19. Matteo Ivan RAŠIĆ - Croatia – tenor – pianist: Aleksander Chodacki

Posłuchaj występu uczestników:

YouTube Teatr Wielki - Opera Narodowa

Lista uczestników II części I etapu (6.06 godz. 17.00):

  1. Justyna KHIL - Poland – soprano – pianist: Kamila Łopatka
  2. Leo Hyunho KIM - Austria – baritone – pianist: Klara Janus
  3. Franko KLISOVIĆ - Croatia – countertenor – pianist: Alicja Tarczykowska
  4. Mariia KNIHNYTSKA - Ukraine – soprano – pianist: Mariusz Kłubczuk
  5. Kwiheon KO - South Korea – baritone – pianist: Aleksander Teliga
  6. Vlada KOIEVA - Ukraine – soprano – pianist: Adam Rogala
  7. Vladyslav TLUSHCH - Ukraine – baritone – pianist: Alina Shevchenko
  8. Daniils KUZMINS - Latvia – baritone – pianist: Alicja Tarczykowska
  9. Oleh LEBEDYEV - Ukraine – baritone – pianist: Alina Shevchenko
  10. Jingjing WU - China – soprano – pianist: Yan Rong
  11. Justyna BLUJ - Poland – soprano – pianist: Aleksander Teliga
  12. Mariana MAZUR - Ukraine – soprano – pianist: Klara Janus
  13. Szymon MECHLIŃSKI - Poland – baritone – pianist: Katelan Trần Terrell
  14. Tigran MELKONYAN - Armenia – tenor – pianist: Radosław Zaworski
  15. Ewa MENASZEK - Poland - mezzo-soprano – pianist: Joachim Kołpanowicz
  16. Marta MIKA - Poland - mezzo-soprano – pianist: Natalia Pawlaszek
  17. Igor MOSTOVOI - Ukraine – baritone – pianist: Klara Janus
  18. Dean MURPHY - USA – baritone – pianist: Adam Rogala
  19. Sonia WARZYŃSKA-DETTLAFF - Poland – soprano – pianist: Aleksander Chodacki

Posłuchaj występu uczestników:

YouTube Teatr Wielki - Opera Narodowa

Lista uczestników w I części I etapu (6.06 godz. 10.00):

  1. Anna FARYSEJ - Poland/USA – soprano – pianist: Ewa Pelwecka
  2. Hyunju MUN - South Korea - soprano – pianist: Adam Rogala
  3. Samuel FERREIRA - Brazil – baritone – pianist: Aleksander Teliga
  4. Jakub FOLTAK - Poland – countertenor – pianist: Joachim Kołpanowicz
  5. Gabriela GOŁASZEWSKA - Poland – soprano – pianist: Michał Goławski
  6. Juliana GRIGORYAN - Armenia – soprano – pianist: Radosław Zaworski
  7. Agnieszka Jadwiga GROCHALA - Poland – soprano – pianist: Natalia Pawlaszek
  8. Anna GRYCAN - Poland - mezzo-soprano – pianist: Michał Goławski
  9. Gyungmin GWON - South Korea – baritone – pianist: Joanna Laszczkowska
  10. Hedvig HAUGERUD - Norway – soprano – pianist: Radosław Zaworski
  11. Sonja HERRANEN - Finland – soprano – pianist: Radosław Zaworski
  12. Mateusz HOEDT - Poland – bass – pianist: Michał Goławski
  13. Monika JÄGEROVÁ - Czechia – contralto – pianist: Vojtěch Červenka
  14. Jaewon JUNG - South Korea – tenor – pianist: Adam Rogala
  15. Nazarii KACHALA - Ukraine – tenor – pianist: Alicja Tarczykowska
  16. Mykhailo KUSHLYK - Ukraine – tenor – pianist: Alina Shevchenko
  17. Piotr KALINA - Poland – tenor – pianist: Olga Tsymbaluk
  18. Minseok David KANG - South Korea – bass – pianist: Mariusz Kłubczuk

Posłuchaj występu uczestników:


YouTube Teatr Wielki - Opera Narodowa

HARMONOGRAM

6-8.06 - I ETAP

Przesłuchania z fortepianem (Sale Redutowe)

9.06 - II ETAP

Przesłuchania z fortepianem (Sale Redutowe)

11.06 - III ETAP

Przesłuchania finałowe z orkiestrą

Recital Pieśni Polskiej w wykonaniu Jakuba Józefa Orlińskiego i Michała Biela

Ogłoszenie wyników, ceremonia wręczenia nagród (Sala Moniuszki)

***

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki, organizowany przez Teatr Wielki - Operę Narodową, to największy konkurs wokalny w Polsce. Powstał 30 lat temu, założony przez Marię Fołtyn - legendarną Halkę i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki.

Co trzy lata młodzi śpiewacy zbierają się w Warszawie, aby zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki. Do rywalizacji w tegorocznym konkursie zakwalifikowało się 102 uczestników z 6 kontynentów i aż 28 krajów. Wśród nich najliczniejsza jest reprezentacja z Polski, a tuż za nią - z Ukrainy.

Zobacz: 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w Dwójce >>>

Rekordowo wysoka - prawie 430 - była liczba zgłoszeń, które napłynęły do organizatorów. - Wydaje mi się, że świadczy to też o tym, że część śpiewaków w jakiś sposób wypadła z obiegu, ponieważ z powodu pandemii nie było możliwości startowania we wcześniejszych edycjach innych konkursów. W związku z tym jest ogromna determinacja młodych muzyków, żeby się zaprezentować, żeby wrócić do życia zawodowego, życia artystycznego - mówiła w Dwójce Beata Klatka, dyrektor 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Od początku swojego istnienia, Konkurs jest czymś daleko więcej niż tylko spotkaniem wokół zaciętej rywalizacji artystycznej - jest również promocją polskiej literatury wokalnej. Poza repertuarem światowym, podczas przesłuchań uczestnicy wykonają dwa polskie utwory - w pierwszym etapie będzie to pieśń, a w finałowym aria z towarzyszeniem orkiestry.

Mistrzowskie jury konkursu

Jurorami 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki są m.in. znakomici polscy śpiewacy: Ewa Podleś, Izabela Kłosińska, Olga Pasiecznik, Mariusz Kwiecień, a także managerowie teatrów z całego świata: Paul Hopper, Peter Mario Katona, Gianluca Macheda, Roberto Mauro, Eleonora Pacetti, Nicholas Payne, Tobias Truniger, Anette Weber, Edith Wiens. Jury obradować będzie pod kierownictwem Johna Allisona.

W gronie dotychczasowych laureatów i finalistów konkursu znajdują się znakomici artyści, tacy jak: Aleksandra Kurzak, Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień, Olga Busuioc, Jakub Józef Orliński, Ewa Tracz, Joanna Zawartko, Long Long, Gihoon Kim, Ruslana Koval i Andrzej Filończyk.

11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki został objęty patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Program 2 Polskiego Radia jest partnerem medialnym konkursu.

***

Mat. pras./am

Zobacz więcej na temat: Stanisław Moniuszko Dwójka