Dwójkowe audycje w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 11:44
Program 2 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania specjalnych audycji z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Pomnik powstańców warszawskich w Warszawie
Pomnik powstańców warszawskich w WarszawieFoto: Shutterstock

Od poniedziałku (31 lipca) do piątku (4 sierpnia) specjalne odsłony naszych cykli

O godz. 11.00 w audycji "To się czyta" prezentujemy fragmenty "Kwatery bożych pomyleńców" Władysława Zambrzyckiego w interpretacji Jarosława Gajewskiego.

W cyklu "Głosy z przeszłości" o godz. 12.45 słuchamy wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego: Eugeniusza Tyrajskiego, Jolanty Kolczyńskiej, Zbigniewa Galperyna, Danuty Rossman i Stanisława Likiernika.

W poniedziałkowy wieczór, 31 lipca, w "Rozmowach po zmroku" zaprosiliśmy na audycję Małgorzaty Szymankiewicz pt. "Kopiec Powstania Warszawskiego".

1 sierpnia

O godz. 15.00 specjalna audycja Doroty Gacek pt. "Przyjaciele, poeci, powstańcy" - o przyjaźni Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Powstaniu Warszawskiemu>>>

O godz. 17.00 po powstańczych syrenach na naszej antenie słuchowisko Bożeny Markowskiej pt. "Szpital Dobrej Woli". 

W "Letniej promenadzie" o godz. 19.00 muzyka z Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XII" z 2015 roku. Posłuchaliśmy koncertu Chóru Polskiego Radia i Hop-Beats Percussion Group pod dyrekcją Izabeli Polakowskiej-Rybskiej i Wojciecha Michniewskiego oraz solistów. W repertuarze m.in. Stabat Mater Karola Szymanowskiego, Lacrimosa na sopran, chór mieszany i organy Witolda Lutosławskiego oraz Psalmy Dawida Krzysztofa Pendereckiego.

W programie również Suonata Varsavia na skrzypce i fortepian (opr. na orkiestrę kameralną) Niccolo Paganiniego, w wykonaniu Jakuba Jakowicza - skrzypce oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Audycję poprowadził Marcin Majchrowski.

Informacje o obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na naszej antenie również w "Poranku Dwójki", "Wiadomościach kulturalnych" i audycji "Wybieram Dwójkę".

mo

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie Dwójka