Tadeusz Gajcy i Zdzisław Stroiński - przyjaciele, poeci, powstańcy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 15:15
- Rzeczywiście byli sobie niezwykle bliscy, to było takie braterstwo dusz. Zdzisław Stroiński był jasnowłosy, wysoki i powściągliwy, wręcz delikatny. Tadeusz Gajcy był niskiego wzrostu, krępy, rozhukany i wesoły, miał duże problemy zdrowotne. Stroiński doskonale zdawał sobie sprawę ze skali talentu Gajcego i się nim opiekował, był dla niego prawdziwym przyjacielem - mówiła Maria Dorota Pieńkowska z Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza w Warszawie.
Zdzisław Stroiński (L) i Tadeusz Gajcy (P), ok. 1943 roku. Zdjęcie z lubelskiego wydania Okna (1963)
Zdzisław Stroiński (L) i Tadeusz Gajcy (P), ok. 1943 roku. Zdjęcie z lubelskiego wydania "Okna" (1963)Foto: reprodukcja

Żebym pamiętał: jest ojczyzna / w gałązce dymu, w ognia blasku, / a ja nakryty śniegiem chmury / ziemi tej skąpej jestem równy - pisał w wierszu "Noc" Tadeusz Gajcy, jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia wojennego. Podczas zajęć na konspiracyjnej polonistyce poznał innego utalentowanego poetę - Leona Zdzisława Stroińskiego. Połączyła ich głęboka przyjaźń, wspólnota konspiracyjnych działań, redagowanie pisma "Sztuka i Naród" i na końcu - wspólna walka w Powstaniu Warszawskim. Zginęli obaj w wysadzonej przez Niemców kamienicy przy ulicy Przejazd na Starym Mieście 16 sierpnia.

Pojawiały się też wersje, że Gajcy przeżył ten wybuch i zginął kilka dni później w walkach o Arsenał. Na pewno walczyli ramię w ramię na ulicach Warszawy i w opowieści żyją jako przyjaciele, powstańcy, poeci połączeni braterstwem aż do końca.

W audycji o przyjaźni Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego opowiedziały Maria Dorota Pieńkowska z Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Hanna Zofia Etemadi, dokumentalistka. Z nagrań archiwalnych posłuchaliśmy wspomnień przyjaciół obu poetów - Zofii Orszulskiej, Witolda Zalewskiego i Lesława Bartelskiego. 


Posłuchaj
14:10 2023_08_01 15_00_18_Dwojka_Audycja_specjalna.mp3 Tadeusz Gajcy i Zdzisław Stroiński - przyjaciele, poeci, powstańcy (Audycja specjalna/Dwójka)

 

***

Audycja specjalna

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 1.08.2023

Godzina emisji: 15.00

Kliknij w obrazek i wejdź na strony serwisu specjalnego:

src=" //static.prsa.pl/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.file"

pg/mo

Czytaj także

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 14:00
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Polskie Radio oddaje hołd bohaterom i przygotowało bogaty program o tym ważnym wydarzeniu w historii Polski. Anteny publicznego nadawcy radiowego aktywnie włączają się w obchody, oferując słuchaczom unikatowe materiały, archiwalne nagrania, rozmowy z ekspertami i historykami oraz transmisje obchodów uroczystości państwowych.                         
rozwiń zwiń
Czytaj także

79 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 06:51
79 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"1 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie". Co się wydarzyło? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 18:00
Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Program 1 Polskiego Radia oddało hołd bohaterom i zaprezentowało bogaty program o tym ważnym wydarzeniu w historii Polski. Radiowa Jedynka aktywnie włączyła się w obchody, oferując słuchaczom unikatowe materiały, archiwalne nagrania, rozmowy z ekspertami i historykami oraz transmisje obchodów uroczystości państwowych.         
rozwiń zwiń