Krzysztof Penderecki: imieniem prof. Tomaszewskiego nazwałem dąb

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 09:00
– O muzyce dużo nie rozmawialiśmy, raczej o drzewach – wybitnego badacza muzyki polskiej, który zmarł w wieku 97 lat, wspominał w Dwójce Krzysztof Penderecki.
Audio
  • Audycja wspomnieniowa o prof. Mieczysławie Tomaszewskim (Dwójka)
Mieczysław Tomaszewski
Mieczysław Tomaszewski Foto: PAP/Tomasz Gzell

Mieczysław Tomaszewski 1200.jpg
Mieczysław Tomaszewski. Wspomnienia muzykologa botanika

Krzysztof Penderecki podkreślił, że prof. Mieczysław Tomaszewski był nie tylko wielkim erudytą i animatorem życia muzycznego, ale i jego przyjacielem. – Dużo mu zawdzięczam. Po usłyszeniu jednego z moich utworów uwierzył we mnie i przez całe swoje życie popierał moją muzykę.

Kompozytor dodał, że z prof. Tomaszewskim miał rodzaj duchowego porozumienia, który nie wymagał wielu słów. Ich rozmowy częściej niż o muzykę zahaczały o tematy dendrologiczne.  Nie spodziewałem się, że Mieczysław ma takie wiadomości na temat roślin. Znał nazwy wszystkich drzew po łacinie. Jedno drzewo w moim arboretum specjalnie poświęciłem jemu. Na jego cześć posadziłem dąb.

Prof. Mieczysław Tomaszewski wychował kilka pokoleń studentów. Joanna Wnuk-Nazarowa wspominała, że jego wykłady o muzyce były oblegane.  Łączył w nich wszystko z kontekstem historyczno-społecznym, z historią literatury i sztuki. Opowiadał, że epoki muzyczne rodzą się co 150 lat, a nie co 100. Wiedzę przekazywał w sposób klarowny i przystępny.

Była dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach mówiła też o aspekcie wychowawczym spotkań z prof. Tomaszewskim.  Stawiał nam wymagania moralne. On prostował nam kręgosłupy, a przy tym był rewelacyjny w swoich przemyśleniach.

Profesor Mieczysław Tomaszewski był autorem szeregu publikacji o charakterze pionierskim i fundamentalnym dla polskiej muzyki i muzykologii oraz szeregu audycji w Programie Drugim Polskiego Radia – m.in. cykli "Godzina pieśni" i "Fryderyka Chopina dzieła wszystkie".

Za swoje zasługi na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej został odznaczony Orderem Orła Białego.

Prof. Mieczysława Tomaszewskiego w specjalnej audycji wspominali: Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Joanna Wnuk-Nazarowa, prof. Teresa Malecka, dr Artur Szklener, prof. Irena Poniatowska, prof. Zbigniew Skowron, Elżbieta Markowska, Grzegorz Michalski, Urszula Kryger, Janusz Olejniczak, Jerzy Kisielewski, Bogdan Szymanik oraz Róża Światczyńska i Andrzej Sułek.

bch/at

Czytaj także

Prof. Mieczysław Tomaszewski nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 15:00
Wybitny muzykolog zmarł w wieku 97 lat. Za swoje zasługi na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej został odznaczony Orderem Orła Białego. Swoją przygodę naukową rozpoczął od fascynacji roślinami.
rozwiń zwiń