REKLAMA

"Tomasz Stańko wywarł największy wpływ na współczesną scenę jazzową"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 13:23
- Był obecny na tej scenie 55 lat. Ojcem chrzestnym jazzu nowoczesnego był Krzysztof Komeda, ale Tomasz Stańko tę muzykę poniósł i rozwijał przez te długie lata - mówił w Dwójce Paweł Brodowski z magazynu "Jazz Forum".
Audio
  • Stańko i Kora. Pamięci artystów (Wieczór płytowy/Dwójka)
Tomasz Stańko
Tomasz StańkoFoto: Paweł Supernak/PAP

Ryuichi Sakamoto_1200.jpg
Ryuichi Sakamoto. Legenda muzyki elektronicznej

Tomasz Stańko zmarł w niedzielę (29.07) w Szpitalu Onkologicznym w Warszawie. Miał 76 lat.

Urodzony w 1942 roku artysta pierwszy kontakt z trąbką miał pod koniec lat 50. w harcerstwie. Zaczynał karierę w zespole Jazz Darings z m.in. Adamem Makowiczem. W latach 60. współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą i występował na festiwalu Jazz Jamboree. W kolejnych dekadach we współpracy z różnymi muzykami, m.in. Janem Garbarkiem, Peterem Warrenem, czy Michałem Urbaniakiem, dawał koncerty na całym świecie. Nagrał około czterdziestu albumów, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów. Jest laureatem polskich i międzynarodowych nagród.

- Podobno w ostatnich miesiącach życia Tomasz Stańko był pogodzony ze swym losem, co jest bardzo trudne. Nikt przecież nie chce rozstawać się z życiem. A on mówił: "Trudno, moje życie się kończy, ale czuję się człowiekiem i artystą spełnionym. Dokonałem wszystkiego, czego mogłem dokonać, a może nawet i więcej". Mamy właśnie takie poczucie, że on był w pewnym sensie człowiekiem szczęścia. Dokonał więcej niż sądzone mu było osiągnąć - podkreślał Paweł Brodowski.

W audycji oprócz płyty "Tomasz Stańko Septet – Litania" (1997, ECM), na cześć zmarłej w sobotę (28.07) Koryprezentowaliśmy album "Nocny patrol" (1983, Rogot) zespołu Manaam.

Okładki płyt

***

Tytuł audycji: Wieczór płytowy

Prowadzą: Przemek Psikuta i Krzysztof Dziuba

Gość: Paweł Brodowski (dziennikarz, krytyk muzyczny)

Data emisji: 29.07.2018

Godzina emisji: 22.00

pg/mko