Polskie Radio
Section05
Krzysztof Dziuba

J-jazz vs K-jazz

Japonię i Koreę łączy wiele, ale też wiele dzieli. W ostatnim czasie dużo mówi się o chłodnych relacjach obu państw oraz o K-popie, który podbija listy przebojów na całym świecie – w samej Japonii wyprzedzając w rankingach sprzedaży nawet albumy artystów J-popowych. W "Nocnej strefie" zostawiliśmy jednak pop, a także wszelkie spory gospodarcze oraz polityczne. Areną japońsko-koreańskiego pojedynku była scena jazzowa.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Krzysztof Dziuba Dwójka muzyka współczesna

Lokananta. Z wizytą w najstarszej indonezyjskiej wytwórni płytowej

W tym roku mija 65 lat od powstania pierwszej wytwórni płytowej w Indonezji. Lokananta Recording odegrała niezwykle ważną rolę w budowaniu jedności narodowej zróżnicowanego kulturowo i etnicznie kraju. Stała się jednym z symboli niepodległej Indonezji, wyzwolonej spod jarzma holenderskich kolonizatorów po II wojnie światowej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Azja Indonezja

Muzyczne wizje "Solaris"

"Solaris", najbardziej znana powieść Stanisława Lema, doczekała się niezliczonych adaptacji – od dzieł filmowych po słuchowiska radiowe i operę. Najpopularniejszą (i do dziś najsilniej działająca na wyobraźnię widzów) jest ta stworzona przez radzieckiego reżysera Andrieja Tarkowskiego, który na potrzeby filmu nawiązał współpracę z kompozytorem Edwardem Artiemjewem.
Zobacz więcej na temat:  muzyka filmowa Andriej Tarkowski Krzysztof Dziuba muzyka współczesna Dwójka

Japonia na wyciągnięcie ręki

Pierwsze komercyjne nagrania muzyki japońskiej powstały w 1903 roku. Dokonał ich Fred Gaisberg, związany ze słynną Gramophone Company. W trakcie swojego pobytu w Japonii zarejestrował w sumie 275 siedmio- i dziesięciocalowych płyt szelakowych, które potem trafiły w ręce słuchaczy z Europy i Stanów Zjednoczonych. Ostatnio te nagrania (a także kilka innych, powstałych przed 1912 rokiem) odkryła ponownie oficyna Sublime Frequencies na kompilacji „Sound Storing Machines: The First 78rpm Records from Japan, 1903-1912”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor world music recenzja Krzysztof Dziuba MUZYKA Japonia

Międzynarodowy Dzień Jazzu po azjatycku i... nowy prowadzący!

Na pierwszy rzut oka Indonezja czy Tajlandia nie kojarzą się z jazzem. Niesłusznie. Pierwsze z tych państw jest gospodarzem jednego z największych festiwali jazzowych na świecie. Z kolei na tronie Tajlandii przez 70 lat zasiadał monarcha-jazzman! Jak brzmiała jego muzyka? Czy jazz wybrzmi na lirze korbowej? O tym przekonaliśmy się w magazynie Źródła!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Azja

World Standard. W poszukiwaniu muzyki uniwersalnej

Jak przenieść uniwersalizm języka Esperanto na język muzyczny? Na to pytanie starał się odpowiedzieć Sohichiro Suzuki, gdy rozpoczynał swoją artystyczną działalność pod nazwą World Standard. Sprzeciwiając się panującej w latach 80. modzie na syntezatory i uciekając od napierającej nowej fali, postanowił stworzyć własny styl, który dziś, po prawie 40 latach, wydaje się być bardziej ponadczasowy niż kiedykolwiek.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Japonia Krzysztof Dziuba Dwójka