Polskie Radio
Section05
Krzysztof Dziuba

World Standard. W poszukiwaniu muzyki uniwersalnej

Jak przenieść uniwersalizm języka Esperanto na język muzyczny? Na to pytanie starał się odpowiedzieć Sohichiro Suzuki, gdy rozpoczynał swoją artystyczną działalność pod nazwą World Standard. Sprzeciwiając się panującej w latach 80. modzie na syntezatory i uciekając od napierającej nowej fali, postanowił stworzyć własny styl, który dziś, po prawie 40 latach, wydaje się być bardziej ponadczasowy niż kiedykolwiek.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Japonia Krzysztof Dziuba Dwójka

Muzyczne powitanie Nowego Roku Księżycowego

Nowy Rok Księżycowy to jedno z najważniejszych świąt dla ok. 2 miliardów ludzi na całym świecie. Świętują nie tylko Chiny, ale m.in. Korea, Wietnam, Indonezja, Malezja i chińska diaspora. Podobnie jak w poprzednich latach nadejście Nowego Roku obchodziliśmy w "Nocnej strefie" przy dźwiękach muzyki z tych miejsc.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Chiny korea Wietnam Indonezja Malezja poezja MUZYKA Dwójka Krzysztof Dziuba

"Ludwig van" i X Symfonia Beethovena

Beethoven – twórca, którego nazwisko jest synonimem muzyki. Ale jak słusznie zauważył Mauricio Kagel, w dobie konsumpcjonizmu postać i muzyka niemieckiego kompozytora stały się też swojego rodzaju produktami. W filmie zatytułowanym "Ludwig van" argentyńsko-niemiecki kompozytor i reżyser ukazał nam współczesny świat widziany oczami Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Ludwig van Beethoven Dwójka Krzysztof Dziuba MUZYKA

Opowieści przy deszczu i księżycu

"Nie płacz, błagam, tylko powiedz, w czym mogę ci pomóc!" Wtedy dziewczyna wolno się podniosła, ale, odwrócona doń plecami, dalej lamentowała i szlochała skrywając twarz. Delikatnie położył dłoń na jej ramieniu i nalegał: "O-jochu! O-jochu! O-jochu!... Wysłuchaj mnie choć przez moment!... O-jochu!" I wówczas ta O-jochu obróciła się ku niemu, opuściła rękaw i dotknęła ręką twarzy - a na niej nie było ani oczu, ani nosa, ani ust. Na ten widok mężczyzna wrzasnął przeraźliwie i rzucił się do ucieczki. [Lafcadio Hearn "Kwaidan: opowieści niesamowite"]
Zobacz więcej na temat:  Japonia Krzysztof Dziuba Dwójka