Polskie Radio
Section05
Krzysztof Dziuba

Dźwięki Roku Wodnego Tygrysa

Gong Xi Fa Cai! Tak brzmią zapewne najpopularniejsze na świecie życzenia noworoczne: życzenia pomyślności i bogactwa. A była to jedna z fraz z noworocznego słowniczka azjatyckiego od Krzysztofa Dziuby. Dlaczego dziś? Ponieważ 1 lutego w Chinach, a także w wielu innych miejscach na świecie rozpoczęło się wielkie świętowanie! Oto nadszedł Lunarny Nowy Rok – Rok Wodnego Tygrysa.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Azja Krzysztof Dziuba Nowy Rok

Kierunek Nepal

Niedawno minęła pierwsza rocznica bardzo ważnego wydarzenia w historii nepalskiego himalaizmu – 16 stycznia 2021 roku wyprawa kierowana przez Nirmala Purję, jako pierwsza w historii zdobyła zimą najwyższy szczyt Karakorum, czyli K2. Z tej okazji w piątkowych Źródłach przenosimy się do Nepalu – kraju, którego tradycja muzyczna nadal jest w Polsce mało znana. Przed nami współczesne i dawne nagrania z tamtych stron, a także płyty winylowe z muzyką nepalską, które na przełomie lat 70. i 80. wydano… w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Nepal Himalaje wspinaczka

"Wszystkiego najlepszego" w melodiach z dalekich krain!

Skoro spotykamy się w roku 2022 po raz pierwszy, to nie wypada nie życzyć sobie z tej okazji wszystkiego najlepszego!" - mówi Krzysztof Dziuba, zapraszając nas na muzyczną podróż po Europie, Kaukazie i Azji! Noworoczne i bożonarodzeniowe (wszak obchodzimy dziś Boże Narodzenie obrządku wschodniego!) życzenia sączyły się dźwiękami z Tajlandii, Ukrainy, Gruzji, Indonezji i Filipin.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Boże Narodzenie prawosławie Ukraina Gruzja Tajlandia Indonezja Filipiny