Polskie Radio
Section05
Krzysztof Dziuba

Dźwiękowe zwiedzanie świata z Hosono cz. IV

Nasze biuro podróży dźwiękowych po raz ostatni zaprasza na wyprawę z Haruomim Hosono i jego serią „Ethnic Sound Selection”. Czwarte spotkanie wypełnią nagrania zawarte na dwóch ostatnich płytach serii. Zabrzmią więc albumy nr 7 „Fin” oraz nr 8 „Cadendia”, a udamy się m.in. do Zimbabwe, Bułgarii, Meksyku, Trynidadu, Iraku i Indonezji.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Azja

Dźwiękowe podróże z Hosono cz. III

Tahiti, Bahamy, Turcja, Birma – to tylko niektóre z kierunków naszej piątkowej podróży w magazynie Źródła. A zabierze nas w nią Haruomi Hosono i jego seria „Ethnic Sound Selection”. To będzie trzecie (przedostatnie) spotkanie z serią opracowaną 35 lat temu przez tego legendarnego japońskiego muzyka. Tym razem sięgniemy po płyty „Gaya”, „Nepenthe” i „Trance” (zajmujące kolejno pozycje 4., 5. i 6. w serii).
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Azja

Ryuichi Sakamoto filmowo

W tym tygodniu mija pierwsza rocznica śmierci Ryuichiego Sakamoto. Muzyka japońskiego mistrza elektroniki powracała wielokrotnie w czasie naszych spotkań w poniedziałkowej "Nocnej strefie". Nieraz słuchaliśmy jego nagrań eksperymentalnych, technopopu i ambientu. Nadszedł czas, żeby na dwie godziny zanurzyć się w świecie muzyki filmowej laureata Oscara i kilku innych ważnych nagród. 
Zobacz więcej na temat:  Ryuichi Sakamoto muzyka filmowa David Bowie Dwójka MUZYKA

Zwiedzanie dźwiękowe z Haruomim Hosono. Seria Ethnic Sound Selection

 „Słuchając muzyki hinduskiej lub arabskiej, czuję się trochę jak japoński turysta” powiedział niegdyś Haruomi Hosono opowiadając o swojej muzycznej koncepcji „Omni Sight Seeing” , podróżach i spotkaniach z muzykami z całego świata. Dziś opowieść o japońskich latach 80. i tamtejszej fonografii przeniesie się do piątkowych Źródeł. Stanie się tak za sprawą serii „Ethnic Sound Selection”, której kuratorem był właśnie Hosono.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Azja Japonia

Alex Weiser: koncert "Tfiles" pisałem tak, jakbym pisał pieśń

- Historia koncertu "Tfiles" zaczęła się od propozycji ze strony Andrzeja Cieplińskiego i Kajetana Prochyry. Po wysłuchaniu płyty z moim cyklem pieśni "and all the days were purple", poprosili mnie o stworzenie koncertu klarnetowego. Chcieli, bym stworzył dzieło właśnie w tym gatunku, które byłoby jednocześnie osadzone w tym samym świecie brzmieniowym, co moje pieśni - mówił w Dwójce kompozytor Alex Weiser. Jego utwór prawykonano w piątek (23.02) w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN koncert Dwójka MUZYKA KULTURA Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie klarnet Michał Klauza Andrzej Ciepliński jidysz Alex Weiser Aldona Łaniewska-Wołłk