X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Imperium Romanum. Państwo bez biurokracji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 15:30
Administracja rzymska w czasach cesarstwa musiała zarządzać ogromnym terytorium. Badaczy frapuje to, w jaki sposób bez współcześnie znanych technologii i bez biurokracji, którą mamy dzisiaj, urzędnicy zarządzali cesarstwem tak sprawnie – mówił w Dwójce  dr Karol Kłodziński.
Audio
  • Rzym. Tajemnice finansów imperium (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne/shutterstock.com

Fenomen istnienia wielkich imperiów, w tym Cesarstwa Rzymskiego, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczonych. Do dziś jednak nie do końca rozpoznane pozostaje zagadnienie funkcjonowania administracji rzymskiej.

Gościem audycji był historyk starożytności dr Karol Kłodziński, którego książka rzuca nowe światło na funkcjonowanie jednego z najważniejszych urzędów Cesarstwa Rzymskiego. "Officium a rationibus. Studium z dziejów administracji rzymskiej w okresie pryncypatu", która ukazał się niedawno serii Monografie FNP, została poświęcona urzędowi "do spraw rachunkowości", głównej centralnej instytucji zarządzającej finansami wczesnego Cesarstwa Rzymskiego, oraz urzędnikom, którzy piastowali to stanowisko.

- U szczytu swej świetności imperium rozciągało się od Gibraltaru na zachodzie po Eufrat i Tygrys na wschodzie, od Brytanii na północy po piaski Sahary na południu. "Officium a rationibus" był niezwykle ważną instytucją finansową. Niektórzy badacze wskazują, że jego początki sięgają panowania cesarza Augusta, gdyż musiała już wtedy funkcjonować organizacja zarządzająca finansami państwa. Niemniej pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi dopiero z czasów Tyberiusza - stwierdził dr Karol Kłodziński.

Dlaczego finansami Imperium Romanum zarządzali cesarscy niewolnicy i wyzwoleńcy? Jakie kwalifikacje musieli posiadać ci urzędnicy? Jak liczna była to kadra i w jaki sposób rekrutowano jej członków? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Karol Kłodziński (historyk starożytności)

Data emisji: 18.01.2019

Godzina emisji: 14.45

mko/bch

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Antoniusz - dał się “opętać” Kleopatrze

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 06:20
“Antoniusza magicznym napojem pozbawiono rozumu, wojskom jego wydaje rozkazy egipski eunuch, a główne dowództwo spoczywa w rzeczywistości w rękach Harmiony, garderobianej Kleopatry i Iraz jej fryzjerki”. Takie zarzuty stawiał Oktawian na trybunach w Rzymie.
rozwiń zwiń