Polskie Radio
Section05
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Osiemnastowieczne salony w Polsce i we Francji

"Salony, »salonierki«, polityka" - to tytuł książki napisanej przez dr Dorotę Wiśniewską z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, która bada europejskie oświecenie, skupiając się na historii kobiet w ujęciu porównawczym. Niedawno praca ta ukazała się w cenionej serii Monografie FNP. Autorka była gościem audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej".                                                                                                  
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Katarzyna Kobylecka Uniwersytet Wrocławski Dwójka Dorota Wiśniewska

RNA i biologia komórki. Od badań podstawowych do terapii

W ostatniej edycji europejskiego programu Teaming for Excellence na lata 2023-2029, projekt polskich uczonych "RACE: RNA i Biologia Komórki - od badań podstawowych do terapii", znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej i uzyskał finansowanie w ramach Programu Ramowego Horyzont Europa na sumę prawie 15 mln euro. Jak przedstawiają się jego plany badawcze?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA chemia Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Marta Miączyńska

Nowe związki aromatyczne dla nauki, przemysłu i medycyny. Czym są?

Prof. Marcin Stępień z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego został Laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2023 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach. Naukowiec otrzymał tę nagrodę za zaprojektowanie i otrzymanie nowych związków aromatycznych o unikatowej strukturze i właściwościach. Czym są związki aromatyczne?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA chemia Marcin Stępień związki aromatyczne Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Prof. Maria Lewicka - badania nad tożsamością i pamięcią miejsca

Niedawno poznaliśmy laureatów Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawanych za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju. W 2023 roku Nagrodę FNP zdobyło czworo wybitnych uczonych – prof. Krzysztof Liberek, prof. Marcin Stępień, prof. Rafał Latała i prof. Maria Lewicka. Ta ostatnia była gościem audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej psychologia nauki humanistyczne Katarzyna Kobylecka Maria Lewicka Dwójka filozofia

1,5% dla Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej od kilkunastu lat ma status organizacji pożytku publicznego i jak co roku ubiega się o wsparcie podatników w postaci przekazania przez nich półtora procent swojego podatku. Fundusze w ten sposób pozyskane przeznacza w całości na dofinansowanie Programu START, który jest najstarszym programem stypendialnym dla młodych naukowców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Fundacja na rzecz Nauki Polskiej podatki 2023 Dwójka

Projekt "ReMedy". Badania nad stresem w ludzkich komórkach

Prof. Agnieszka Chacińska - dyrektor Instytutu IMol PAN, jest współautorką Międzynarodowej Agendy Badawczej ReMedy, której celem jest prowadzenie badań nad stresem, na który narażone są ludzkie komórki i wykorzystanie wyników tych badań do opracowania nowych leków i strategii zapobiegania i zwalczania chorób neurodegeneracyjnych i nowotworowych. 
Zobacz więcej na temat:  medycyna nowotwory stres mózg Krzysztof Michalski Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Prof. Daniel Gryko o życiu, pasjach i meandrach kariery naukowej

Wybitny polski uczony, członek Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Chemii Organicznej PAN, laureat wielu prestiżowych nagród - m.in. Polskiego Nobla - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był prof. Daniel Gryko, który opowiedział o swojej karierze naukowej, pasjach oraz zawodowych planach. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski nowotwory Fundacja na rzecz Nauki Polskiej chemia NAUKA Polska Akademia Nauk