Polskie Radio
Section05
Armenia

Starcia między Azerbejdżanem i Armenią. W Górskim Karabachu ogłoszono częściową mobilizację

Władze Górskiego Karabachu ogłosiły częściową mobilizację z powodu rosnących napięć w stosunkach z Azerbejdżanem. Od kilku dni dochodzi tam do starć, w których zdaniem mieszkających tam Azerów miało zginąć już 4 ormiańskich żołnierzy, a 15 miało zostać rannych.
Zobacz więcej na temat:  Azerbejdżan Armenia górski karabach wojsko konflikty międzynarodowe ŚWIAT Europa

Niespokojnie w Armenii: opozycja domaga się dymisji premiera. Protesty ws. Górskiego Karabachu

- Ormiańska opozycja zorganizowała duży protest antyrządowy, przeciwko potencjalnym ustępstwom ws. Górskiego Karabachu. Demonstrujący żądają dymisji premiera. Część protestujących rozbiła namioty na placu Francji w Erywaniu i została tam na noc - podaje armeńska sekcja Radia Swoboda.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Armenia Azerbejdżan ŚWIAT Kaukaz Południowy górski karabach

Wybory i wielki powrót, protesty i powojenne napięcia. Gorący rok na Kaukazie

Gruzją i Armenią wstrząsnęły w tym roku protesty. Pierwszy z krajów przyciągnął uwagę świata zamieszaniem wokół byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. W drugim panuje skomplikowana sytuacja po przegranym konflikcie z sąsiednim Azerbejdżanem. Mijający rok na Kaukazie podsumowuje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arkadiusz Legieć, sekretarz redakcji "Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego" i analityk ds. Kaukazu i Azji Centralnej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kaukaz Armenia Gruzja Rosja Turcja Azerbejdżan Europa podsumowanie 2021

Armenia - jeden z najpiękniejszych krajów świata

Nie jest on duży ani bardzo liczny, za to niezwykle gościnny dla przybyszów. To ojczyzna choćby takich sław, jak piosenkarze Cher i Charles Aznavour. Drugie najwyżej położone jezioro na świecie leży właśnie w tym kraju. Jezioro nazywa się Sewan i jest przez cały rok bardzo zimne. W języku tego kraju jest oficjalnie aż 39 liter, a ów język powstał na początku V wieku. Zapraszamy na wycieczkę do Armenii.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Armenia