Polskie Radio
Section05
Syria

Nalot na ambasadę Iranu w Syrii. Zginął dowódca elitarnego oddziału

W stolicy Syrii, Damaszku, doszło do ataku na konsulat i rezydencję ambasadora Iranu. Według irańskiego MSZ - za atakiem stoi Izrael. Zginęło 11 osób. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że wśród ofiar śmiertelnych jest ośmiu Irańczyków, dwóch Syryjczyków i jeden Libańczyk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Iran Syria lotnictwo wojsko konflikty międzynarodowe dyplomacja

Szef dyplomacji UE z wizytą w Polsce. Po południu spotka się z Radosławem Sikorskim

Josep Borrell planuje podróż na Ukrainę i stąd konsultacje w Warszawie. Po południu będzie rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Obaj politycy uczestniczyli w weekend w nieformalnej naradzie ministerialnej w Brukseli. Jednoznacznie brzmiał ich głos w sprawach Ukrainy, ale w kwestii ostatnich ataków odwetowych USA na grupy terrorystyczne w Iraku i w Syrii inaczej stawiali oni akcenty. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Warszawa Radosław Sikorski dyplomacja Stany Zjednoczone Irak Syria Iran Beata Płomecka

Stany Zjednoczone atakują cele w Syrii i Iraku. To odwet za wybuch w amerykańskiej bazie w Jordanii

Władze Iraku twierdzą, że w wieczornych amerykańskich atakach na cele w Syrii i w Iraku zginęło 16 osób, a 25 zostało rannych. Według irackiego premiera, wśród zabitych i rannych są cywile. Stany Zjednoczone przeprowadziły zmasowane naloty na ponad 85 celów w Syrii i Iraku w odwecie za atak proirańskich bojowników z użyciem drona na amerykańską bazę w Jordanii, w którym zginęło trzech amerykańskich żołnierzy, a kilkudziesięciu zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  Iran Syria USA

Odwet USA. Szef MSZ: irańskie sojusznicze bojówki igrały z ogniem miesiącami i latami

Amerykańskie ataki odwetowe na wybrane cele w Iraku i Syrii to konsekwencja działań grup terrorystycznych wspieranych przez Iran. Taką opinię wyraził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli, przed nieformalną naradą szefów dyplomacji unijnych krajów.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Irak Syria Bliski Wschód USA Stany Zjednoczone ŚWIAT