Polskie Radio
Section05
Syria

Sankcje wobec Rosji uderzają też w reżim Syrii. UE wpisała nowe podmioty na czarną listę

Unia Europejska uderzyła też w syryjski reżim przy okazji sankcji wobec Rosji. Wczoraj weszły w życie restrykcje gospodarcze oraz te indywidualne, polegające na zakazie wjazdu do Unii i zamrożeniu majątków. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że syryjski reżim pomaga Rosji wojskowo w wojnie na Ukrainie - informuje z Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Syria reżim Ukraina Unia Europejska sankcje Rosja

PR24 Spotkanie przywódców Rosji, Turcji i Iranu. Ekspert: celem było spuszczenie narastającego ciśnienia

- Zasadniczym celem spotkań przywódców Rosji, Turcji i Iranu jest stworzenie forum, na którym te trzy państwa mogłyby - w momencie, gdy dochodzi do jakichś konfliktów - spotkać się i z takiego przysłowiowego szybkowaru spuścić trochę ciśnienia, które pomiędzy nimi czasami narasta - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Adam Michalski (OSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Rosja Turcja Iran Syria

Media: Rosja rozmieściła Bał i Bastion na pozycjach w Kaliningradzie. Ten ostatni system był użyty na Ukrainie, w Syrii

Rosja rozlokowała systemy przeciwokrętowe Bał i Bastion na pozycjach ogniowych na wybrzeżu obwodu kaliningradzkiego na cyplu Mys Taran - informuje portal navalnews.com, powołując się na interpretację zdjęć satelitarnych. Navalnews.com zaznacza, że podczas inwazji na Ukrainę systemy Bastion są przez Rosję wykorzystywane także w innej funkcji - do rażenia celów lądowych. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 Kijów serwis wschodni NATO ŚWIAT POLSKA Stany Zjednoczone Kaliningrad wojsko Syria obwód kaliningradzki

Dowódcy z Syrii prowadzą atak w Donbasie. Ostrzeżenia przed długą bitwą

Ofensywą Rosjan na Siewierodonieck dowodzi wiceminister obrony generał Giennadij Żidko, były szef sztabu generalnego kontyngentu w stolicy Syrii - Damaszku w 2016 - pisze włoski dziennik "Corriere della Sera roku. Według gazety, 56-letni Żidko, z pochodzenia Uzbek, jest "absolutnie wierny" prezydentowi Władimirowi Putinowi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja Europa Europa Wschodnia Syria wojna na Ukrainie wojna 2022 infografika

Szef unijnej dyplomacji apeluje o hojne wsparcie dla Syrii. Polska przypomina o potrzebach Ukrainy

Szef unijnej dyplomacji zaapelował o hojne wsparcie finansowe dla Syrii, która od 2011 roku jest pogrążona w wojnie domowej i kryzysie humanitarnym. Josep Borrell mówił o tym podczas międzynarodowej konferencji darczyńców w Brukseli organizowanej przez Unię Europejską i ONZ. Polska z kolei przypomina o potrzebach napadniętej przez Rosję Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska fundusze unijne Bliski Wschód Syria Ukraina Beata Płomecka

"Piękny i inspirujący film". Hanna Polak o swojej najnowszej produkcji

- Film jest historią, która niesie nadzieję, pokazuje piękno człowieczeństwa, siłę, hart ducha. Pokazuje niezłomnych ludzi, którzy mają niezwykłą cierpliwość i determinację do tego, żeby osiągnąć swoje cele. Myślę, że to jest bardzo piękny i inspirujący film - mówi Hanna Polak, reżyserka, dokumentalistka, reporterka wojenna o swoim najnowszym filmie przedstawiający ludobójstwo społeczności Jazydów. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Irak Syria kino FILM ludobójstwo