Polskie Radio
Section05
administracja

Jednoznaczny komunikat Ukrainy dla Rosjan. "Czas, gdy w bezpieczny sposób możecie opuścić Krym, dobiega końca"

Po wyzwoleniu Krymu spod rosyjskiej okupacji, władze Ukrainy będą musiały wysłać tam co najmniej 50 tysięcy urzędników i funkcjonariuszy dla zapewnienia działalności organów państwowych - oświadczyła stała przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa. Urzędniczka wezwała obywateli Rosji, którzy nielegalnie zamieszkali na Krymie, by opuścili półwysep. - Wszystkich uprzedziliśmy. Macie jeszcze trochę czasu - ostrzegła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie Ukraina Krym administracja

Prezes ARP: przemysł potrzebuje bliższej współpracy z uczelniami i szkołami zawodowymi

- Polski przemysł, może wkrótce mieć coraz większe problemy z kadrą pracowników, z powodu negatywnych trendów demograficznych. Firmy powinny już dziś pomyśleć nie tylko o stażach zawodowych, ale także o tworzeniu klas patronackich w szkołach i na uczelniach technicznych - powiedział prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA administracja firma pracodawcy pracownicy kadry

Z polskim paszportem w świat. Polska w rankingu Henley Passport Index

Jako Polacy możemy czuć się wyróżnieni spośród obywateli blisko dwustu krajów świata. Polski paszport jest kluczem do zwiedzania ogromnej liczby państw i w tej kwestii jesteśmy dosyć wysoko, bo na dziesiątym miejscu – wynika z najnowszego rankingu Henley Passport Index.
Zobacz więcej na temat:  Trójka administracja Piotr Firan Adam Karpiński Aleksander Ziemiańczyk dokument Stany Zjednoczone turystyka granica ranking paszport wiza wiza amerykańska

Prawo jazdy do wymiany co 15 lat. Wyjaśniamy zasady zmiany dokumentu

Kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy przed dniem 18 stycznia 2013 roku, będą zobowiązani do wymiany dokumentu, bo ten przestaje być bezterminowy. Kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy będą musieli wymienić dokument raz na maksymalnie 15 lat. Ponadto dokumentem będzie można się wylegitymować za pośrednictwem smartfona niemal od razu po zdanym egzaminie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka prawo jazdy samochody samochód przepisy przepisy drogowe administracja aplikacja aplikacja mobilna cyfryzacja Piotr Firan Michał Fedusio reformy

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Jest decyzja ws. przedłużenia

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało, że "premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju do 15 marca włącznie". We wpisie na Twitterze podkreślono, że "ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rcb cyberbezpieczeństwo cyberprzestępczość cyberataki Mateusz Morawiecki premier bezpieczeństwo administracja

Kilkadziesiąt dodatkowych projektów ze wsparciem UE w warmińsko-mazurskim. Decyzjom sprzyja obecny kurs euro

Ponad 126 mln zł dofinansowania przyznał zarząd województwa warmińsko-mazurskiego na projekty, które znajdowały się dotychczas na listach rezerwowych w konkursach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Kwotę rozdzielono pomiędzy 63 projekty.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA warmińsko-mazurskie dofinansowanie UE dotacje unijne turystyka inwestycje administracja infrastruktura

Prof. Horban: niemal pewne są obowiązkowe szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia

- Niemal pewne jest wydanie zaleceń dotyczące obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia - przekazał przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban. Dodał, że Rada rozważa także obowiązek szczepień m.in. dla nauczycieli i pracowników administracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Horban COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce szczepienia służba zdrowia nauczyciel administracja

Warszawski urzędnik tworzył sztuczne etaty i wyłudzał pieniądze. Będzie wniosek o areszt

Prokuratura wystąpi we wtorek z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Mariusza G., byłego kierownika działu finansowania oświaty w dzielnicy Praga-Północ, który miał stworzyć kilkanaście fikcyjnych etatów i wyłudzić z budżetu ponad 700 tysięcy złotych. W poniedziałek mężczyzna przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia, w których opisał, co robił z pieniędzmi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa mazowieckie administracja edukacja społeczeństwo przestępczość areszt

5 mln e-PITów już na serwerach KAS. Z e-usług resortu finansów korzysta coraz więcej osób

Za pośrednictwem usługi Twój e-PIT podatnicy złożyli już ponad 5 mln zeznań podatkowych. W ubiegłym roku taki wynik pojawił się dopiero 30 kwietnia. "W tym roku podatnicy jeszcze chętniej korzystają z e-usług Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej' – podkreśla minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowa Administracja Skarbowa Ministerstwo Finansów pit e-usługi administracja finanse osobiste rozliczenie podatków