Chór Polskiego Radia - już od 70 lat!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 14:26
Koncerty, festiwale, nagrania, premiery i prawykonania, muzyka dawna i najnowsza, koncerty kameralne, wielkie sale koncertowe, spektakularne widowiska i to na dwóch kontynentach - Chór Polskiego Radia świętuje w tym roku jubileusz 70-lecia.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego RadiaFoto: Pawel Mazur/Fundacja Sonoris

To jeden z najstarszych, profesjonalnych zespołów wokalnych w Polsce. Założony został przez słynnego w latach powojennych dyrygenta i kompozytora Jerzego Gerta w październiku 1948 roku, by wykonywać repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. Poza działalnością koncertową zespół uczestniczy w licznych nagraniach archiwalnych dla Polskiego Radia, a także nagraniach płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych.

Chór Polskiego Radia, fot. Grzegorz Ziemiański/Fundacja Sonoris Chór Polskiego Radia, fot. Grzegorz Ziemiański/Fundacja Sonoris

Na przestrzeni tych 70. lat Chór Polskiego Radia dokonał również wielu prawykonań dzieł najwybitniejszych, współczesnych kompozytorów polskich, m.in. Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara, współpracując regularnie z tak znakomitymi zespołami jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach czy Polska Orkiestra Radiowa. Zespół bierze ponadto udział w festiwalach w kraju i za granicą prezentując się m.in. podczas tak ważnych wydarzeń muzycznych jak Wratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie czy Edinburgh International Festival.

Równie bogato zapowiada się rok jubileuszu 70-lecia Chóru Polskiego Radia. Już 16 lutego zespół zaprosi swoich fanów na koncert z cyklu "Muzyka polska za mało znana" w siedzibie NOSPR w Katowicach. W programie tego wieczoru zabrzmią m.in. dzieła tak znakomitych, choć nieco zapomnianych polskich twórców jak Andrzej Koszewski ("Miserere"), Piotr Ślęczek ("Unica mea est salomea"), Edward Domański ("Ave maria"), Andrzej Dziadek ("Salve regina"), Andrzej Koszewski ("Tryptyk wielkopolski"), Bolesław Wallek-Walewski ("Suita pieśni góralskich"), Roman Maciejewski ("Pieśni kurpiowskie"). Zespołem dyrygować będzie Maria Piotrowska-Bogalecka. Niespełna miesiąc później Chór Polskiego Radia zabłyśnie na jednym z największych festiwali Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Dhabi Festival, gdzie z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Stoyana Stoyanova zaprezentuje najnowszą kompozycję "Waves of My Life" emirackiego kompozytora Ihaba Darwisha.

Chór Polskiego Radia, fot. Paweł Mazur/Fundacja Sonoris Chór Polskiego Radia, fot. Paweł Mazur/Fundacja Sonoris

Początek kwietnia zespół przywita z kolei dwoma występami na cenionym polskim festiwalu poświęconym arcydziełom muzyki dawnej Misteria Paschalia. Pierwszego dnia wraz z zespołem Dunedin Consort pod kierownictwem Johna Butta wykona oratorium "Samson" Georga Friedricha Haendla. Dzień później na festiwalowej scenie zabrzmią najpiękniejsze arie Henry'ego Purcella. W towarzystwie Chóru Polskiego Radia i wspomnianego Dunedin Consort wystąpi znakomity angielski tenor Ian Bostridge. Również w kwietniu rozpocznie się kolejna edycja autorskiego "Salonu muzycznego Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza", którego formuła zakłada nie tylko kameralne wykonania utworów wybranych kompozytorów, ale również spotkania i dyskusje z tymi twórcami. Poświęcony do tej pory wyłącznie muzyce współczesnej cykl koncertowy poszerzony będzie od tego roku także o prezentacje arcydzieł dawnych wieków.

W maju zespół uczestniczyć będzie w spektakularnym widowisku "Piękna i Bestia - Live in Concert" w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, a 3 czerwca weźmie udział w koncercie jubileuszowym w 90. rocznicę powstania "Pieśni kurpiowskich" Karola Szymanowskiego. Uroczysty koncert odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, chórzystom towarzyszyć zaś będzie znakomity śpiewak, instrumentalista, kompozytor i badacz muzyki tradycyjnej Adam Strug.

Chór Polskiego Radia, fot. Paweł Mazur/Fundacja Sonoris Chór Polskiego Radia, fot. Paweł Mazur/Fundacja Sonoris

W 2018 roku zespół kontynuować ponadto będzie pierwszą w historii polskiej fonografii kompletną serię nagraniową „Melodii na Psałterz polski...” Mikołaja Gomółki. Pierwsza część tego niezwykłego zbioru ma się ukazać już w tym roku. Koncertowej prezentacji tego dzieła będzie można wysłuchać w sierpniu podczas Kromer Biecz Festiwalu. Opiekę artystyczną nad tym przedsięwzięciem objęła fenomenalna polska śpiewaczka i badaczka muzycznych skarbów Agnieszka Budzińska-Bennett. W 2018 roku chórzyści wezmą również udział w nagraniu muzyki młodego polskiego twórcy Szymona Godziemby-Trytka, który w sezonie 2016/2017 pełnił funkcję kompozytora-rezydenta Chóru Polskiego Radia.

Równie ciekawie zapowiadają się jesienne plany koncertowe zespołu. We wrześniu Chór Polskiego Radia aż dwukrotnie wystąpi na festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie, prezentując premierowo kompozycje dwóch polskich twórców: Aleksandra Nowaka i Andrzeja Kwiecińskiego. W październiku i listopadzie na koncertach w Hiszpanii i Portugalii przedstawi odkrywaną na nowo Mszę F-dur Józefa Ksawerego Poniatowskiego. Na grudzień zaś zaplanował niezwykłe wykonanie „Missa Concertata La Lombardesca” Bartłomieja Pękiela z udziałem Oh! Orkiestry Historycznej.

Kulminacyjny jubileuszowy koncert zespołu odbędzie się w połowie października. Szczegóły tego wydarzenia podane zostaną w późniejszym terminie.

Więcej informacji o koncertach jubileuszowych Chóru Polskiego Radia znajdziecie Państwo na stronie www.chorpolskiegoradia.pl