X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Laureaci IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 10:00
Jubileuszowa, czwarta odsłona Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej imienia Adama Didura, organizowanego przez Operę Śląską w Bytomiu przy współpracy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, została zakończona. Pierwsze  miejsce na podium zajął Matheus Pompeu z Brazylii!
Audio
  • Spotkanie ze zwycięzcami IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura
Matheus Pompeu
Matheus PompeuFoto: mat. prom.

W niedzielę 7 kwietnia, w Operze Śląskiej w Bytomiu odbyła się gala wręczenia nagród i Koncert laureatów. Repertuar przygotowano tak, aby nawiązywał on do Roku Moniuszkowskiego, obchodzonego z okazji 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora. Artyści zaprezentowali się w ariach z takich spektakli operowych jak „Straszny dwór” , „Halka” i „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki oraz „Król Roger” Karola Szymanowskiego, „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda i „Rigoletto” Giuseppe Verdiego. Podczas gali, specjalną nagrodę - Pierścień Patrioty - odebrał też Wiesław Ochman, przewodniczący jury. Nagrodę przyznaje Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego, a wręczona została z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w 100-lecie odzyskania niepodległości RP.

IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki im. Adama Didura odbywał się w dniach od 31 marca do 7 kwietnia. Zakwalifikowało się do niego 76 uczestników z 13 krajów m.in. Chin, Brazylii, Australii, Libanu, Izraela, Rosji.
W ostatnim III etapie wystąpiło 11 solistów, a w sumie podczas całego konkursu zaprezentowano około 260 arii. Usłyszeliśmy te najbardziej popularne wśród melomanów, ale nie zabrakło też prezentacji wyjątkowo oryginalnych o bardzo dużym stopniu trudności. Jury zgodnie podkreśliło wysoki poziom wokalny wszystkich uczestników konkursu.

Śpiewaków oceniało jury w składzie: Wiesław Ochman (przewodniczący), prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber (zastępca przewodniczącego) , dr Michael Nemeth , prof. Feliks Widera i Wasyl Wowkun.

I nagrodę odebrał Matheus Pompeu, tenor z Brazylii. II nagrody nie przyznano. III nagrodę (24 080 zł – równowartość 5 tys. 600 EUR) otrzymali ex aequo reprezentanci Polski - Marcelina Beucher, Szymon Mechliński i reprezentantka Rosji Aleksandra Rybakova. Jury konkursowe przyznało też trzy wyróżnienia (12 tys. 900 zł – równowartość 3 tys. EUR), które odebrali : Bożena Bujnicka (Polska), Sergey Kaydalov (Rosja) i Hanna Okońska (Polska). Przyznano także nagrody specjalne.

- Chciałbym wszystkim bardzo serdecznie pogratulować. To był trudny wybór, bo wszyscy śpiewacie wspaniale. Cieszę się, że poziom, który państwo zaprezentowali, jest światowy jeśli chodzi o konkursy. Mam zaszczyt uczestniczyć jako przewodniczący w kilku konkursach na świecie i przyznam, że ten jest wyjątkowy. Śpiewacie rewelacyjnie, a co najważniejsze, macie wspaniałe operowe głosy; niezwykłą energię, piękną barwę. Jestem zachwycony waszym udziałem – zwrócił się do laureatów po ogłoszeniu wyników, przewodniczący jury Wiesław Ochman.

Przesłuchania trwały 5 dni. Jurorzy spędzili ponad 30 godzin oglądając występy oraz debatując na obradach. Pierwszy etap, który trwał dwa dni, odbywał się w zabytkowych wnętrzach auli im. Bolesława Szabelskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. Kolejne występy mogliśmy podziwiać już na scenie Opery Śląskiej.

Uczestnicy śpiewali po 2 arie w I etapie, a w II i III etapie mogliśmy ich usłyszeć już w rozszerzonym repertuarze – trzech arii. Repertuar, w którym się zaprezentowali był niezwykle bogaty. Znalazły się w nim utwory kompozytorów tworzących na przestrzeni od XVI do XXI wieku. Usłyszeliśmy więc arie zarówno z dzieł Claudio Monteverdiego, jak i fragmenty muzyczne, które skomponował Gian Carlo Menotti. Wśród najczęściej wybieranych arii były te m.in. z oper „Halka” i „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki oraz „Czarodziejski flet” i „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta.


Plakat konkursu Plakat konkursu

Nagrody specjalne

Nagrodę dla najlepszego akompaniatora
4 300 zł (równowartość 1 000 EUR) otrzymuje

MIRELLA MALORNY-KONOPKA

Nagrodę dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca - Maxymiliana Bylickiego
10 000 zł za najlepiej wykonaną arię polskiego kompozytora otrzymuje

VIKTOR YANKOVSKYI

Nagrodę Prezydenta Miasta Bytom - Mariusza Wołosza
10 000 zł dla ulubieńca publiczności otrzymuje

MARCELINA BEUCHER


Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice - Marcina Krupy
10 000 zł dla najlepszego polskiego uczestnika Konkursu otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI


Nagrodę Prezydenta Rady Głównej Business Centre Club - Andrzeja Kubasiewicza
10 000 zł dla najlepszego basa Konkursu im. Adama Didura otrzymuje

ARKADIUSZ JAKUS


Nagrodę dyrektora Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, pełnomocnika ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki - Waldemara Dąbrowskiego

Zaproszenie do udziału w uroczystym, plenerowym koncercie, który odbędzie się w dniu urodzin Kompozytora 5 maja 2019 roku - za najlepiej wykonaną arię Stanisława Moniuszki otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI


Nagrodę sekretarza generalnego i dyrektora artystycznego Musikverein w Grazu Michaela Nemetha
Zaproszenie do udziału w specjalnym programie dla najbardziej utalentowanych młodych śpiewaków w sezonie artystycznym 2020/21 w Musikverein w Grazu otrzymuje

HANNA OKOŃSKA


Nagrodę dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu Renaty Borowskiej-Juszczyńskiej
Zaproszenie do udziału w spektaklu operowym w sezonie artystycznym 2019/20 - dla laureata I miejsca Konkursu otrzymuje

MATHEUS POMPEU


Nagrodę dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej – Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd
Zaproszenie do udziału w spektaklu operowym w sezonie artystycznym 2019/20 otrzymuje

PAWEŁ TROJAK


Nagrodę dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi - Krzysztofa Marciniaka

Zaproszenie do udziału w spektaklu Stanisława Moniuszki w sezonie artystycznym 2019/20 otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI


Nagrodę prezesa zarządu Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego - Adama Bali
Zaproszenie do udziału w koncercie Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” w Filharmonii Narodowej we Lwowie w 2019 roku otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI


Nagrodę specjalną redaktor naczelnej – właścicielki magazynu PRESTO – Kingi A. Wojciechowskiej Roczna opieka medialna o wartości 9 600 zł otrzymuje

SZYMON MECHLIŃSKI
BOŻENA BUJNICKA

Na wniosek Jury przyznano dodatkowo nagrody pozaregulaminowe.
Nagroda Prezydenta Miasta Zawiercie na wniosek Przewodniczącego Jury Wiesława Ochmana
Udział w Festiwalu w Zawierciu w październiku 2019

ELWIRA JANASIK
PATRYK WYBORSKI


Nagroda Dyrektora Generalnego Lwowskiej Opery Narodowej Wasyla Wowkuna
Zaproszenie do udziału w spektaklu „Traviata” w sezonie artystycznym 2019/20

MARCELINA BEUCHER


Nagrodę dyrektora castingu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Izabeli Kłosińskiej
Zaproszenie do udziału w spektaklu „Halka (Wileńska)” w sezonie artystycznym 2019/20

SZYMON MECHLIŃSKI


 ***

Wydarzenie odbywało się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W Komitecie Honorowym byli wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i prezydent Katowic Marcin Krupa.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Opera Śląska jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

materiały prom.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak