Wsłuchaj się w świat na Festiwalu Ethno Port 2024

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 16:54
Czas rozpocząć muzyczną podróż przez różne zakątki świata – 20 czerwca w samym sercu Poznania startuje Festiwal Ethno Port. Zespoły z 17 krajów zagrają na 3 scenach: w parku Adama Mickiewicza, Sali Wielkiej Centrum Kultury ZAMEK i na Dziedzińcu Zamkowym. Koncertową wędrówkę uzupełnią potańcówka, warsztaty muzyczne i rodzinne, dyskusje komentujące aktualne wydarzenia na świecie, kiermasze, joga na trawie, spektakle, seans filmowy, wystawy i aftery w postaci DJ-skich setów. Wiele wydarzeń jest bezpłatnych lub za przystępną cenę.
20 czerwca startuje Ethno Port Festival
20 czerwca startuje Ethno Port FestivalFoto: Materiały promocyjne

Ethno Port to odbywające się od 16 lat największe święto muzyki etnicznej w Poznaniu. W tym roku pozwoli poznać muzykę i tradycje z takich krajów jak: Mongolia, Korea Południowa, Mauritius, Indie, RPA, Palestyna i Gruzja. Nie zabraknie też rodzimych kapel i formacji wielonarodowych z Europy. Pojawią się koncerty premierowe w wykonaniu powołanych przez Zamek Chóru Skovoroda i kolektywu Common Routes. Organizatorzy festiwalu zapraszają do wsłuchiwania się w muzykę świata i płynące z niej tradycje, poszanowania wolności i odrębności różnych kultur. Ich bliższe poznawanie umożliwi również wiele wydarzeń towarzyszących, oferujących wspólną zabawę, ale też refleksję nad obecną sytuacją w różnych częściach świata.

Znani artyści i muzyczne odkrycia

W Zamku zagrają rozpoznawalne zespoły, które z rozmachem podbijają festiwale na całym świecie, ale też kameralne składy, proponujące publiczności nowatorskie interpretacje muzycznych tradycji. Pojawią się też formacje przybliżające dźwięki swoich przodków w oryginalnej formie. Festiwal otworzy koncert Le Trio Joubran z Palestyny, które od ponad dekady przybliża na prestiżowych koncertach współczesną muzykę Bliskiego Wschodu. Publiczność usłyszy też wirtuoza instrumentów sitar i surbahar, który jest jednym z czołowych indyjskich ambasadorów kultury naszych czasów – Deobrata Mishrę. Jego muzyka wyróżnia się energicznym i innowacyjnym stylem, wrażliwością, melodyjnością i złożonością rytmów. Wędrując dalej na wschód trafimy na piątkowy plenerowy koncert zespołu Khusugtun z Mongolii, który będzie okazją do usłyszenia zapierającego dech w piersiach i charakterystycznego dla grupy – gardłowego śpiewu mongolskich przodków, tzw. khöömii.

Energia dużych zespołów w parku

W parku Adama Mickiewicza zagrają zespoły w licznych składach, by swoją rytmiczną i melodyjną muzyką wyzwolić taneczną energię na trawie. W sobotę wystąpi Bantu Continua Uhuru Consciousness (BCUC), siedmioosobowy zespół z Soweto w Republice Południowej Afryki. Ich styl określa się jako „afro-psychodeliczny future pop”. W niedzielny wieczór park wypełni Džambo Aguševi Orchestra, jedenastoosobowa orkiestra dęta, która wirtuozersko wykonuje tradycyjną muzykę bałkańską, cygańską i turecką, inspirowaną jazzem, swingiem oraz popem. Obecnie uważani są za jedną z najlepszych cygańskich orkiestr dętych w Europie. Grupa Abaim przybliży niematerialne dziedzictwo Mauritiusa: język ojczysty, muzykę, pieśni, taniec, zabawy i historię.

Moc kobiet

Na scenie przy fontannie wystąpi też Trio Mandili, młode dziewczyny z Gruzji, które od blisko dziesięciu lat zachwycają swoją twórczością publiczności festiwali muzyki folkowej i koncertów solowych. Muzyczki ze swoim gruzińskim folkiem dotarły już do Niemiec, Włoch, Francji czy Izraela. Na Ethno Porcie pojawi się jeszcze drugie kobiece trio – Las Lloronas z Belgii, którego członkinie wywodzą się z różnych kultur. Przy akompaniamencie gitary, akordeonu, ukulele i klarnetu, Las Lloronas tworzą zachwycającą polifonię tradycyjnej muzyki hiszpańskiej, klezmerskiej, fado, bluesa i slamu.

Dialog młodych z tradycją

Suferi to głos tradycji z nowoczesnym, najczęściej jazzowym sznytem. Polska formacja z Kacprem Maliszem na czele, prezentując świeże spojrzenie na polską tradycję, sięga także po brzmienia elektroniczne, rumuńskie i hip-hop. Z Norwegii przyjeżdża zespół Gabba, który przybliży muzykę rdzennych mieszkańców Europy Północnej. Tradycyjne joiki łączą z własnymi utworami, wkomponowując elementy pustynnego bluesa i jazzu, ale i nuty amerykańskie oraz ludowe. Samulnori Hanmac to pięcioosobowy, młody koreański zespół perkusyjny, który występ na Ethno Porcie wygrał dzięki udanemu debiutowi na innym festiwalu muzyki świata.

Centrum etnicznego brzmienia

Nie tylko koncerty będą nośnikami wielokulturowych i równościowych idei. Ethno Port to także różnorodny program działań towarzyszących. Od muzycznych – potańcówki i festiwalowych afterów w postaci DJ-skich setów na Dziedzińcu Zamkowym oraz warsztatów z zespołami poprzez rodzinne spektakle, jogę, masaże, kąpiel w dźwiękach, targ staroci, zaplatanie wianków, opowiadanie najmłodszym bajek świata, po Poznańską Garażówkę, czyli kiermasz wspierający osoby z doświadczeniem uchodźczym. Tradycyjnie będzie można samodzielnie wykonać kolorowy nadruk na koszulce lub torbie, a nowością będzie upcyclingowa pracownia krawiecka na trawie.

Tuż przed rozpoczęciem świętowania, w Holu Wielkim CK ZAMEK otwarta zostanie wystawa „Wsłuchaj się w świat. Pokolenia” portretująca społeczność Ethno Portu.

Wsłuchaj się w świat – 2024

Od wielu lat podczas Festiwalu ETHNO PORT toczą się rozmowy o ważnych problemach współczesnego świata. Ta chwila refleksji, obok radosnej atmosfery koncertów i innych wydarzeń imprezy, jest dla społeczności festiwalu bardzo ważna. W ostatnich edycjach wiele razy poruszano tematy dotyczące uchodźctwa. Sobotnie spotkanie „Wymiana doświadczeń” otworzy spektakl Moniki Wińczyk „Try walking in my shoes”, a po nim odbędzie się rozmowa z udziałem Ornelli D’Agostino, o mądrym pomaganiu w trudnym procesie adaptacji migrantów. W niedzielę temat „Przemoc i historia” podjęty zostanie w dyskusji o sytuacji w Strefie Gazy, z udziałem Jagody Budzik i Konrada Pędziwiatra, którą poprowadzi Monika Bobako. Punktem odniesienia będzie wcześniejsza projekcja filmu "Tantura".

Festiwal dostępny

Warto podkreślić, że CK ZAMEK kontynuuje starania, by festiwal był dostępny dla osób o różnych potrzebach. Koncerty Khusugtun, Trio Mandili i Las Lloronas odbędą się z audiodeskrypcją na żywo dla osób niewidomych, a ten ostatni dodatkowo będzie tłumaczony na polski język migowy. Dla osób poruszających się na wózkach, które wybierają się na wydarzenia w parku zabezpieczono dodatkowe miejsca parkingowe i zapewniono odpowiednie toalety. W sobotę i niedzielę będzie można skorzystać z pokoju wyciszenia w CK ZAMEK.

Szczegółowy program koncertów i wydarzeń towarzyszących dostępny na stronie internetowej festiwalu www.ethnoport.pl i w mediach społecznościowych.

Zobacz więcej na temat: patronat Polskie Radio Dwójka