Muzyka z metalu i premierowy "Po-wer"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 09:59
W czwartkowej "Filharmonii Dwójki” zabrzmią utwory, które publiczność miała okazję po raz pierwszy wysłuchać podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

"Art of Metal I" to jeden z trzech utworów w cyklu pod tym samym tytułem. Pierwsza część powstała specjalnie z myślą o metalowym klarnecie kontrabasowym. Partię klarnetu kompozytor wyraźnie przeciwstawił  zespołowi złożonego z siedmiu innych instrumentów. Sam kompozytor Yann Robin mówi o swoim dziele: "ideową osią cyklu jest metaforyczne ujęcie tego, z czym kojarzy się metal, będący często synonimem siły, potęgi, masywności, energii, blasku, połysku…”. To, co odróżnia tradycyjny klarnet od tego wykorzystanego przez Yanna Robina, to ustnik – zamiast zwyczajowego ebonitu został wykonany z metalu.
Obok dzieł francuskiego kompozytora w czwartkowym koncercie posłuchamy również "Libro del frío" Fabiána Panisello oraz utworu polskiego kompozytora Michała Moca "Po-wer".

Wszystkie kompozycje tego wieczoru zabrzmiały w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej, którą kierował Szymon Bywalec.

Na spotkanie z muzyką współczesną w "Filharmonii Dwójki" zaprasza Joanna Grotkowska.

Program:

Fabian Panisello - Libro del frio

Michał Moc - Po-wer (prawykonanie)

Yann Robin  - Art of metal I,

(Wykonanie: Allison Bell - sopran, Theo Nabicht - klarnet kontrabasowy)

20 marca (czwartek), godz. 19.30-21.30 (wprowadzenia do koncertu: godz. 19.00)

warszawska-jesien.art.pl/is/jp

Czytaj także

Ręce Witolda Rowickiego wyznaczały ścieżki

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 09:50
- On miał pierwotny talent dyrygencki. Był naturszczykiem. Jego dłonie wyzwalały pewne brzmienie i ekspresję z orkiestry - w pierwszej audycji nowego cyklu "Witold Rowicki - portret wielokrotny" o cechach warsztatu dyrygenckiego, o pracy z orkiestrą i repertuarze artysty mówili dyrygenci: Tadeusz Strugała i Antoni Wit.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień 2013. Scena do dyspozycji dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 23:00
Niezwykłe instrumenty wykorzystywane w niezwykły sposób, jako swego rodzaju rekwizyty teatralne w rękach wykonawców-aktorów. Scenę pod muzyczno-teatralne eksperymentowanie gościom Warszawskiej Jesieni udostępnił Teatr Imka.
rozwiń zwiń