REKLAMA

Jacek Kaspszyk kończy sezon z Awdiejewą i Szymanowskim!

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 17:00
Na ostatni przed wakacjami występ Orkiestry Filharmonii Narodowej zapraszamy już dziś wieczorem. Słuchacze Dwójki będą mogli nie tylko usłyszeć, lecz także obejrzeć koncert, nie ruszając się z domu.
Julianna Awdiejewa
Julianna AwdiejewaFoto: Harald Hoffman/mat. prasowe

Dzieła symfoniczne i sceniczne Karola Szymanowskiego zajmują ważne miejsce wśród dokonań Jacka Kaspszyka - interpretował je wielokrotnie na różnych etapach swej kariery: prowadząc liczne wykonania koncertowe z najznakomitszymi zespołami w kraju i za granicą, dokonując nagrań (także dla wytwórni zagranicznych) oraz prowadząc wykonania teatralne na wielu scenach. O szczególnie dla niego ważnym Królu Rogerze mówił:

Ogrom emocji porównywalny jest dla mnie z muzyką Mahlera: choć język muzyczny i środki warsztatowe są tak bardzo różne, przesłanie jest jednak to samo. Ta otwartość i uniwersalność stawia Szymanowskiego obok najwybitniejszych kompozytorów pierwszej połowy XX wieku. Myślę, że utwory takie, jak "Król Roger", które za każdym razem, kiedy otwieramy partyturę, rozbudzają wyobraźnię wykonawcy i dają niesłychaną energię, są źródłem nie tylko profesjonalnej satysfakcji, ale i prostej, ludzkiej radości.

Jacek
Jacek Kaspszyk. Fot. Grzegorz Śledź/PR2

 


Choć muzyka do baletu "Harnasie" operuje zupełnie odmiennymi środkami, to przecież także tutaj odnajdziemy i "ogrom emocji", i "niesłychaną energię" - elementy, które dyrygenckie kreacje Jacka Kaspszyka przekazują zawsze z wielką sugestywnością. "Harnasie", najwspanialsza w dziejach muzyki stylizacja oryginalnego folkloru polskiego Podhala, to tylko część programu koncertu wieńczącego pierwszy sezon pod kierunkiem nowego dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej.

Specjalnym gościem wieczoru będzie zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku, Julianna Awdiejewa . Rosyjska pianistka wystąpi w III Koncercie fortepianowym C-dur op. 26 Sergiusza Prokofiewa. Program wieczoru uzupełni popularna fantazja orkiestrowa Modesta Musorgskiego "Noc na Łysej Górze".

Na transmisję z Filharmonii Narodowej zapraszają Joanna Grotkowska i Róża Światczyńska. W przerwie koncertu z bohaterami wieczoru porozmawiają Anna Skulska i Piotr Wojciechowski.

Koncert będzie można obejrzeć na naszej stronie.

Program:

Modest Musorgski Noc świętojańska na Łysej Górze - fantazja orkiestrowa

Sergiusz Prokofiew III Koncert fortepianowy C-dur op. 26

Karol Szymanowski Harnasie – balet – pantomima w 3 obrazach na tenor solo, chór mieszany i orkiestrę

Wyk. Julianna Awdiejewa - fortepian, Tomasz Warmijak - tenor, Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Jacek Kaspszyk

30 maja (piątek), godz.19.30-22.00, wprowadzenie o 19.00
mm/filharmonia.pl

Czytaj także

Jacek Kaspszyk: nie widzę powodów, żeby robić rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 18:00
- Myślę, że niemożliwe jest zrobienie programu dla każdego. Chęć zadowolenia absolutnie wszystkich powoduje w moim przekonaniu niezadowolenie całej publiki - mówił w audycji "W tyglu kultury" Jacek Kaspszyk, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń