Międzynarodowy Dzień Jazzu. Swing plus polonez, czyli Gershwin i Masecki

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 13:00
Drugiego dnia jazzowego świętowania oddajemy hołd klasyce. I to jakiej! Marcin Masecki poprowadzi specjalnie na ten koncert stworzony 40-osobowy big band: Palais Royale.
Audio
  • Jacek Hawryluk o Międzynarodowym Dniu Jazzu w Dwójce: podsumowanie niedzielnego koncertu: Wacław Zimpel i Jakub Ziołek, zespół Łoskot, oraz zapowiedź poniedziałkowego: Marcin Masecki i Orkiestra Palais Royale (Poranek Dwójki)
Marcin Masecki
Marcin MaseckiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Na pulpicie - Koncert fortepianowy F-dur George’a Gershwina w wersji na zespół jazzowy (w opracowaniu Ferde Grofé). Miejsce przy klawiaturze Marcin odda Grzegorzowi Tarwidowi, znakomitemu pianiście młodego pokolenia. Obaj rozumieją się bez słów. Marcin nie kryje sympatii do Grzegorza, ten zaś traktuje Maseckiego jak swego mentora. Nie mamy wątpliwości, że "jazzowy" Gershwin w takim składzie zaiskrzy, zwłaszcza, że towarzysząca soliście Orkiestra Palais Royale nawiąże do zacnych wzorów sprzed wieku. Tak bowiem nazywała się słynna amerykańska orkiestra Paula Whitemana, która po raz pierwszy wykonała Błękitną rapsodię George’a Gershwina. Historyczna rekonstrukcja muzyki Gershwina? Tego jeszcze u nas nie było!

KUP BILET>>>

Masecki1200.JPG
Masecki: dzięki pedałowi osiągam pogłos 10 katedr

Ale na tym nie koniec, bowiem Masecki, mając do dyspozycji tak duży zespół, przygotował nowe opracowanie swoich Polonezów (wydanych na płycie w 2013 roku). To dobrze znany Masecki, który flirtuje z tradycją poloneza oraz konwencją ulicznych orkiestr dętych, także i tych bardziej wyrafinowanych, swingujących, salonowych. W jaki sposób Polonezy Maseckiego - pokazujące nasz narodowy taniec w krzywym zwierciadle - zabrzmią w roku Niepodległej? Tego nie wie nikt.

***

Na transmisję koncertu w "Filharmonii Dwójki" w poniedziałek (30.04) o godz. 20.00 zapraszają Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

mko

Zobacz więcej na temat: Jazz Marcin Masecki

Czytaj także

Marek Pospieszalski Quartet w Dwójce. Koncert!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 14:00
29 kwietnia Program Drugi PR i Fundacja Jazzarium zapraszają do Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego na kolejną odsłonę cyklu "Światowa Scena Jazzu".
rozwiń zwiń