X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tej symfonii nie podrę…

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 11:46
Piotr Czajkowski był całkiem zadowolony z rezultatów pracy nad VI Symfonią. Zdążył jeszcze poprowadzić jej prawykonanie. W dzisiejszej "Filharmonii Dwójki" usłyszymy między innymi symfonię "Patetyczną" rosyjskiego kompozytora.
Piotr Czajkowski, portret autorstwa Nikolaia Kuznetsova
Piotr Czajkowski, portret autorstwa Nikolaia KuznetsovaFoto: BG-Gallery.ru/Wikipedia/domena publiczna

Ostatnie dzieło symfoniczne Czajkowskiego – VI Symfonia zwana "Patetyczną" – powstawało nie bez trudu. Muzyk pisał do brata: "Pochłonięty jestem pracą nad nowym dziełem, nie mogę przestać komponować. Musze skończyć jak najszybciej, bo mam tyle na głowie… Pisałem Ci kiedyś, że ukończyłem symfonię, która wydała mi się kiepska, więc ją podarłem na strzępy. Tej nie podrę…"

Prawykonanie 16 października 1893 roku, na dziewięć dni przed śmiercią, poprowadził kompozytor. Zdążył jeszcze wprowadzić kilka poprawek do partytury i w tej wersji utwór jest dziś wykonywany.

A oto cały program poniedziałkowej "Filharmonii Dwójki":

Sergiusz Prokofiew I Symfonia D-dur op. 25 "Klasyczna", Karl Amadeus Hartmann Concerto funebre na skrzypce i orkiestrę, Piotr Czajkowski VI Symfonia h-moll op. 74 "Patetyczna"

Wyk.  Orkiestra Symfoniczna Radia Zachodnioniemieckiego w Kolonii, dyr. Vassily Sinaisky,  Patricia Kopatchinskaja - skrzypce (Kolonia, Filharmonia, 28.09.2012) 

Zaprasza Róża Światczyńska.

25 lutego (poniedziałek), godz. 19.00

Zobacz więcej na temat: ból głowy Piotr Czajkowski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wojna i pokój" oraz "Pasja"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 09:00
O śpiewie na wielkiej scenie i o śpiewaniu nad dziecięcą kołyską. Ponadto: Krzysztof Penderecki i Grzegorz Jarzyna o "Pasji według św. Łukasza".
rozwiń zwiń