Polskie Radio
Section05
Petersburg

Grochmalski: toczy się intensywna wojna informacyjna, a jej elementem jest nieformalny szczyt tzw. WNP

W Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej mówił o tym, że toczy się bitwa "na śmierć i życie" pomiędzy Aleksandrem Biegłowem, gubernatorem Petersburga, w którym ma się odbyć nieformalny szczyt tzw. WNP, a Jewgienijem Prigożynem, człowiekiem oddelegowanym przez Władimira Putina do tego, by zarządzać wojną informacyjną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Petersburg wojna 2022 dezinformacja

Rosjanie nie dajadą koleją do Helsinek. Finlandia zawiesza połączenie

Od poniedziałku 28 marca do odwołania zawieszony zostanie kolejowy ruch pasażerski między stolicą Finlandii, Helsinkami, a Sankt Petersburgiem z powodu międzynarodowych sankcji nałożonych na Koleje Rosyjskie RŻD. Dwa ostatnie kursy pociągu Allegro odbędą się w niedzielę zgodnie z rozkładem - poinformował fiński przewoźnik kolejowy VR.
Zobacz więcej na temat:  sankcje Finlandia wojna na Ukrainie wojna 2022 transport Petersburg kolej

Rosja: najwięcej zgonów od początku pandemii COVID-19. Regiony przywracają obostrzenia sanitarne

W Rosji wracają częściowe ograniczenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa. Jak podało radio Echo Moskwy, w niektórych regionach wzrost liczby nowych zakażeń jest na tyle znaczący, że miejscowa administracja postanowiła czasowo zakazać organizowania masowych imprez.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja COVID-19 koronawirus pandemia obostrzenia Moskwa Petersburg Maciej Jastrzębski

Sankt Petersburg – miasto niezwykłe [POSŁUCHAJ]

Sankt Petersburg przez 200 lat był stolicą Imperium Rosyjskiego. Miasto miało być symbolem potęgi państwa rosyjskiego i pomostem między kulturami Wschodu i Zachodu. – Piotr Wielki, który założył Petersburg w 1703 roku, chciał zrobić z niego drzwi – albo okno, jak mówi się po rosyjsku – do Europy. Od samego początku zapraszał do nowego miasta specjalistów z różnych dziedzin. Przyjeżdżali również Polacy. Z dokumentów parafii katolickiej w Petersburgu wynika, że pierwszym proboszczem był prawdopodobnie Polak, jezuita Daniel Żeromski – opowiada polonijny dziennikarz Michał Fatiejew. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rosja reportaż Petersburg