X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pięć stuleci z Chórem Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 17:00
Koncertem w krakowskich sukiennicach flagowy zespół Polskiego Radia rozpoczął w lutym swoje drugie życie. 60 lat tradycji z jednej strony, odnowione oblicze artystyczne z drugiej zaowocowały zaskakująco różnorodnym i odkrywczym programem. Retransmisja w Dwójce w niedzielny wieczór
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego RadiaFoto: www.facebook.com

Na początku roku 2011 działalność, zasłużonej dla polskiej muzyki, marki stanęła pod dużym znakiem zapytania. Trudna sytuacja finansowa Polskiego Radia zmusiła jego zarząd do podjęcia decyzji o likwidacji Chóru. W takich okolicznościach powstała Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris, która w porozumieniu z Polskim Radiem ustaliła warunki dalszego finansowania i funkcjonowania tej artystycznej jednostki.
W chwili obecnej w ścisłym składzie chóru są 23 osoby, ponadto do dyspozycji Agnieszki Franków-Żelazny pozostaje 36 śpiewaków. Nowy Chór Polskiego Radia odświeżył też swoje oblicze artystyczne, przygotowując od razu pięć - imponujących różnorodnością, oryginalnością i koncepcyjnym wyrafinowaniem - programów. Ich próbki usłyszeć można było pod koniec lutego w ramach koncertu pod wiele mówiącym tytułem "Pierwszy krok w chmurach", który odbył się w lutym tego roku w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach.

Swoją wszechstronność Chór Polskiego Radia zaprezentował chyba przede wszystkim w wyjątkach z programu "Ewolucja stylów", choć zestawienie renesansowej pieśni Thomasa Morleya "Now is the month of Maying" ze współczesną "Ave Maria" Pawła Łukaszewskiego skłaniać może do refleksji, że potrzeby ludzkiego ducha aż tak radykalnie się przez te pięć stuleci nie zmieniły. 

Nastrój modlitewnego skupienia pogłębiły bez wątpienia kompozycje Estończyka Urmasa Sisaska, przezentowane w ramach minimalistycznego cyklu "Muzyka i wnętrze". W nieoczywiste, nie tylko kulturowo, ale też geograficznie, zakątki Chór Polskiego Radia przeniósł swoich słuchaczy w prezentacji "Muzyczne ośrodki świata", z utworami m.in. Anglika Benjamina Brittena, Francuza Dariusa Milhaud i Nowozelandczyka Antony'ego Ritchie.

Z kolei w ramach cyklu "Koncerty jubileuszowo-okolicznościowe" przypomnieliśmy twórczość Andrzej Panufnika i Belga Vika Neesa, a w ramach "Circulus Vitae" zabawiliśmy się stylizowanym (między innymi przez Kazimierza Serockiego) folklorem. Ten wyjątkowy wieczór można będzie przeżyć jeszcze raz, dostrajając się w niedzielny wieczór do Dwójki.

Program:

Gerald Finzi My spirit sang all day; Benjamin Britten Rosa mystica; Antony Ritchie Widow's song - Bread; Darius Milhaud Laudate Dominum; Urmas Sisask Laudate Dominum, Libera me; Tomas Morley Now is the month of Maying; Gustav Holst Now is the month of Maying; Giovanni Pierluigi da Palestrina O gloriosa virginum; Krzysztof  Penderecki O gloriosa virginum; Charles Villiers Stanford Coelos ascendit hodie; Paweł Łukaszewski Ave Maria; Anton Bruckner Ave Maria; Andrzej Panufnik Song to the Virgin Mary; Vic Nees Japanese songs: The dune of Tosa, Soran song of Hokkaido; Kazimierz Serocki Sobótkowe śpiewki; Bob Chilcott Hush little baby; Mike Brewer Meguru

Wyk. Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny i Izabeli Polakowskiej

(Sala Siemiradzkiego, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Kraków, 24.02.2013)

14 kwietnia (niedziela), godz. 19.00

Zobacz więcej na temat: Kraków MUZYKA Polskie Radio
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak