X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Festiwal Prawykonań: Miasto Aniołów w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 23:00
Ze stypendium w Stanach Zjednoczonych Tomasz Jakub Opałka przywiózł barwne wspomnienie Los Angeles oraz nowy utwór na skrzypce i orkiestrę. Premiera 4 koncertowych dzieł polskich kompozytorów w piątkowym wieczorze z NOSPR. Dwójka zaprasza na transmisję z Katowic.
Los Angeles
Los AngelesFoto: Taifarious1, wikipedia, lic. CC

"Los Angeles ma w sobie przestrzeń, ruch, napięcie. To fascynujące miasto pełne sprzeczności. Bogactwo wrażeń, także tych czysto sensualnych jak dźwięki, kolory i zapachy uderza do głowy, a pierwsze spojrzenie na panoramę miasta pozostaje głęboko wyryte w pamięci. Czy wrażenia te można uchwycić w muzyce? Nie wiem, ale Los Angeles stanowi na pewno tygiel pełen nieocenionych inspiracji.
Koncert ma budowę 3-częściową, która jednak na poziomie makro buduje kompozycję jednoczęściową z wewnętrznym podziałem na kontrastujące: Hollywood Hills, The Pacific oraz Sunset-Motion, następujące po sobie attacca. Jednocześnie każda z części prezentuje inne podejście do możliwości, jakie daje forma koncertu skrzypcowego, wyraźny jest także w poszczególnych fragmentach kontrast brzmieniowy i materiałowy oraz odmienny przebieg czasowy i emocjonalny. Kompozycja powstała podczas pobytu Tomasza Opałki w Los Angeles i twórca zawarł w niej swobodnie opracowane inspiracje. Nie jest to jednak dzieło programowe."

Tak o "L.A. Concerto" - nowej kompozycji Tomasza Jakupa Opałki - pisze badaczka jego twórczości, Maria Peryt. Tradycyjne pod względem formy, ale nowoczesne w sferze inspiracji oraz dźwiękowych środków ekspresji kompozycje przygotowali na Festiwal Prawykonań także Dariusz Przybylski, Rafała Janiak i Piotr Moss.

Podczas tegorocznej imprezy w Katowicach (26-28 kwietnia) zostanie prawykonanych blisko 30 dzieł polskich twórców różnych generacji - od młodych debiutantów, aż po nestorów polskiej sceny kompozytorskiej.11 z nich napisanych zostało specjalnie na festiwal w ramach programu ministra kultury "Zamówienia kompozytorskie". Gospodarzem festiwalu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Gościnnie wystąpi na imprezie ścisła czołówka śląskich (i polskich) zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

Program:

Tomasz Jakub Opałka L.A. Concerto na skrzypce i orkiestrę symfoniczną
Dariusz Przybylski Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną
Rafał Janiak I Koncert skrzypcowy
Piotr Moss Wiersze Kawafisa na baryton i orkiestrę

Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyrygent Michał Klauza, soliści Janusz Wawrowski (skrzypce), Magdalena Bojanowicz (wiolonczela), Kamila Wąsik-Janiak (skrzypce), Stanisław Kierner (baryton)

Piątek (26 kwietnia), godz. 19.00

Zobacz więcej na temat: Katowice Los Angeles MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie tylko nowa symfonia Góreckiego w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 16:00
W ostatni weekend kwietnia Katowice zamienią się w polską stolicę muzyki nowej. Dwójka transmitowała będzie 3 występy w ramach 5. Festiwalu Prawykonań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedziba NOSPR od zawsze jest domem polskich kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 09:00
Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, zapraszała w "Poranku Dwójki" do Katowic na 5. Festiwal Prawykonań "Polska Muzyka Najnowsza".
rozwiń zwiń