Polskie Radio
Section05
Los Angeles

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś 127. rocznica urodzin Barbary Apolonii Chałupiec, znanej na całym świecie jako Pola Negri.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme

Leonard Slatkin: moje życie od zawsze kręciło się wokół muzyki

- Za dnia moi rodzice pracowali w studiach i nagrywali głównie muzykę filmową, a wieczorami, gdy wracali do domu, jedliśmy wspólnie późny obiad i czekaliśmy na pozostałych członków Hollywood Quartet. Wtedy u nas w domu odbywały się próby tego zespołu, pierwszego kwartetu smyczkowego w USA, którego wszyscy członkowie-założyciele byli Amerykanami - mówił w Dwójce dyrygent Leonard Slatkin.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Slatkin dyrygent MUZYKA Karol Furtak Dwójka Los Angeles

Zofia Sablińska: na plany filmowe przychodziłam mając 16 lat

Zofia Sablińska jest pierwszą Polką, która otrzymała Stypendium im. Debry Hill, czyli nagrodę amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych dla młodych producentów. - Zaczynałam jako asystentka kostiumologa, przyszywałam guziki i prasowałam koszule. Cały czas szukałam swojego miejsca na planie, bo wiedziałam, że to na pewno jest to. Zobaczyłam kogoś kto, jak się później okazało, był z działu produkcyjnego. Tak zaczęła się moja miłość do produkcji - mówiła w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  kino Jakub Jamrozek produkcja FILM Dwójka Los Angeles Jamie Lee Curtis Zofia Sablińska Polski Instytut Sztuki Filmowej

Jazda samochodami typu "lowrider" w końcu legalna w Kalifornii

Dla niektórych to może być zaskakujące, ale "lowridery", które kojarzone są wyłącznie ze wschodnim wybrzeżem USA, nie były dotąd dopuszczone do kalifornijskiego ruchu. Właściciele i miłośnicy tych pojazdów odetchnęli z ulgą! 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 Kalifornia USA Los Angeles Ameryka hip hop tuning

Oscary obchodzą 94. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary